Kanunen kabul edilmeyen giderler ve işletme yönetimine etkisi
Legally unacceptable expenses and their effect on business management
  1. Tez No: 771120
  2. Yazar: BEKTAŞ ÇOBAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FADİME İREM DOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
İdarenin her türlü eylem ve işlemlerinin hukuk kurallarına bağlı olarak yapıldığı ve idarenin yapmış olduğu her eylem ve işlemin yargı denetimine tabi olduğu yönetim sistemine hukuk devleti yönetim sistemi, diğer bir tanımlama ile çağdaş yönetim sistemi denilmektedir. Çağdaş yönetim sistemine sahip olan her ülkede, vergi herkesin kazancına göre ödemekle yükümlü olduğu bir görev olarak tanımlanmakladır. Diğer bir tanıma göre vergi, devletin kamu hizmetlerini karşılamak amacıyla, kişilerden ve kuruluşlardan kanun gücüyle ve tek taraflı olarak topladığı gelirlerdir. Çağdaş yönetime sahip olan ülkelerde, vatandaşlar arasında ve vatandaş ile devlet arasında çıkar çatışmalarını düzenleyen kanunlar ve kurallar bütünü hukuk olarak tanımlanmaktadır. Çağdaş yönetime sahip olan ülkelerde, devlet vergiler vasıtası ile gelir elde ederken kamu harcamaları ile de bunları gider olarak kullanır. Devletin vergileri toplaması ve harcamaları yapması hukuk kuralları içinde olur ve buna mali hukuk denir. Mali hukuk içerisinde, gelirlerin toplanması vergi hukukunun konusu içerisinde yer alırken, harcamaların ve giderlerin yapılması ise gider hukukunun konusu içerisinde yer alır. Vergi hukuku, vergide eşitlik, genellik ve adalet ilkelerini sağlamadaki rolünden dolayı vatandaşları doğrudan ilgilendiren önemli bir hukuk dalı olarak görülmektedir. Tüm bu açıklamalar ışığında ister şahıs, isterse tüzel kişi olsun, vergi mükelleflerinin vergiye esas olan matrahlarının tespitinde eşitlik, genellik ve adalet ilkelerini sağlamak için vergi hukukunun sağlıklı bir şekilde uygulanması gerekmekte olup vergi matrahının tespitinde gider kabul edilmeyen harcamaların da bu kapsamda değerlendirilmesi ve yorumlanması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
The administrative system in which all actions and transactions of the administration are carried out based on the rules of law, and each action and transaction of the administration is subject to judicial review is called the rule of law administration system, in other words, the modern administration system. In every country with a modern administration system, tax is defined as a duty that everyone is liable to pay according to their earnings. According to another definition, tax is the revenues that the state collects from individuals and organizations unilaterally and with the force of law to meet public services. In countries with modern administration, a set of laws and rules regulating conflicts of interest between citizens and between citizens and the state is defined as law. In countries with modern administration, while the state generates revenues through taxes, it also uses them as expenses through public expenditures. It is within the rules of law that the state collects taxes and spends them, and this is called fiscal law. In fiscal law, the collection of revenues is included within the subject of tax law, whereas the making of expenditures and expenses is included within the subject of expense law. Tax law is seen to be an important branch of law that directly concerns citizens, by virtue of its role in providing the principles of equality, generality and justice in taxes. In the light of all these explanations, it is necessary to apply the tax law in a healthy way to provide the principles of equality, generality and justice in determining tax bases of taxpayers, whether they are individuals or legal entities, accordingly expenditures not accepted as an expense in determining the tax base should also be evaluated and interpreted within this framework.