AB Yeşil Mutabakatı'nın ve dijitalleşmenin Türkiye'deki beyaz eşya sektörü bağlamında değerlendirilmesi
The evaluation of the EU Green Deal and digitalization in the context of the white goods sector in Turkey
  1. Tez No: 771279
  2. Yazar: AYDAN ARASAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BETÜL YÜCE DURAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İşletmecilik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
AB Yeşil Mutabakatı, iklim krizini önlemek için döngüsel ekonomiye geçiş yapmayı ve özellikle üretimde yapacağı değişimleri dijital çözümlerle destekleyerek kaynakları verimli kullanmayı hedeflemektedir. Birçok sektörün bu değişimlerden etkileneceği, tehdit ve fırsatlarla karşı karşıya kalacağı öngörülmektedir. Türkiye beyaz eşya sektörü AB'nin önemli bir ihracatçısı olduğundan, rekabet edilebilirliğini korumak ve avantaj sağlamak için bu değişime uyum sağlamak zorundadır. Bu çalışma, sektörün mevcut durumunu değerlendirerek yeşil ve dijital dönüşümün sektördeki uygulanabilirliğini SWOT ve PEST analizi yöntemlerini kullanarak değerlendirmektedir. Yapılan analizler sonucunda Türkiye beyaz eşya sektörünün gelişimi için, Türkiye'nin özellikle teknolojik altyapısının güçlendirilmesi gerektiği, kur dalgalanmalarının sektörün gelişmesinde olumsuz etki yarattığı ve dolayısıyla yeşil ve dijital dönüşüm sürecine uyumu yavaşlattığı belirlenmiştir. Türkiye beyaz eşya sektörünün uluslararası pazardaki olgun ekosisteminin korunması ve geliştirilmesi için Yeşil Mutabakat ve dijital dönüşümün öncelikli bir konu olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The EU Green Deal aims to transition to a circular economy in order to prevent the climate crisis and to use resources efficiently, especially by supporting changes in production with digital solutions. It is predicted that many sectors will be affected by these changes and will face threats and opportunities. Since the Turkish white goods sector is an important exporter of the EU, it has to adapt to this change in order to maintain its competitiveness and gain an advantage. This study evaluates the current situation of the sector and evaluates the applicability of green and digital transformation in the sector by using SWOT and PEST analysis methods. As a result of the analyses made, it was determined that Turkey's technological infrastructure should be strengthened for the development of the Turkish white goods sector, exchange rate fluctuations had a negative impact on the development of the sector and thus slowed down the adaptation to the green and digital transformation process. It has been concluded that the Green Deal and digital transformation are a priority issue for the protection and development of the mature ecosystem of the Turkish white goods industry in the international market.