Bazı işyerlerindeki iş sağlığı ve güvenliği uygulamalarında yaşanan sorunlar ve çözüm önerileri
Problems and solution suggestions in occupational health and safety practices in some workplaces
- Tez No: 771336
- Danışmanlar: PROF. DR. HAFİZ HULUSİ ACAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu çalışmada iş sağlığı ve güvenliği uygulamalarının ülkemizde karşı karşıya bulunduğu sorunlar ve bu sorunlara karşı çözüm önerileri irdelenmiştir. OSGB'lerden görevli iş güvenliği uzmanı, işyeri hekimi ve işverenlerin iş sağlığı ve güvenliği uygulamaları, çalışanlara ve işverenlere anket soruları olarak sorulmuş. Anket soruları ile İSG uygulamalarının düzeyi ve mevcut sorunların çözülme oranları ölçülmeye çalışılmıştır. Ayrıca şirketlerde kanunlardan ve yönetmeliklerden doğan yükümlülüklerin yerine getirilmesinden önceki durumların ve yükümlülüklerin yerine getirilmesinden sonraki durumlarının risk değerlendirmesi ile ölçülmesi ve farkların olup olmadığı gözler önüne koyulmak istenmiştir. Bu doğrultuda İstanbul'da çeşitli bölgelerde bulunan yedi ayrı iş yerinde anket çalışması yapılmıştır. Ankete 119 personel katılmıştır. Bunlardan 112 si sigortalı çalışanlar 7 si ise işveren ya da işveren vekilleridir. Yine bu çalışmada yedi şirketin ayrı ayrı risk değerlendirmeleri incelenmiştir. İnceleme de iş güvenliği uzmanı ve iş yeri hekimi ile çalışma sonucunda tespit edilen önemli risklerin ne ölçüde azaltıldığı ya da yok edildiği araştırılmıştır. Bu tespitler genel olarak; işyerlerinde eğitim çalışmalarının yönetmeliklere uygun şekilde verilmediği, iş güvenliği uzmanlarının işletmede yeterli süre aktif rol alamadıkları, hekimlerinin yeterince çalışma ortamı gözetimi yapmadığı, işverenlerin risk değerlendirmesine göre yeterli aksiyon almadığı, mevcut tehlike ve risklerin çalışanlara aktarılmadığı, hekimlerinin yeterince eğitim vermedikleri, iş güvenliği uzmanının önerilerinin yeterince dikkate alınmadığı, çalışan temsilcilerinin görüşlerinin alınmadığı ve bakanlık denetlemelerinin yeterince yapılmadığı şeklinde olmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, the problems faced by occupational health and safety practices in our country and solutions to these problems were examined. Occupational health and safety practices of occupational safety specialists, occupational physicians and employers from OSGB were asked to employees and employers as survey questions. The level of OHS practices and the rate of resolution of existing problems were tried to be measured with the questionnaire. In addition, it is aimed to measure the situations before and after the fulfillment of the obligations arising from the laws and regulations in the companies by risk assessment and to reveal whether there are differences. In this direction, a survey study was conducted in 7 different workplaces located in various regions of Istanbul. 119 personnel participated in the survey. Of these, 112 are insured and 7 are employers or employer's representatives. Again, in this study, the risk assessments of 7 companies were examined separately. In the review, it was investigated to what extent the important risks identified as a result of working with the occupational safety specialist and the occupational physician were reduced or eliminated. These determinations are generally; The training activities are not given in the workplaces in accordance with the regulations, the occupational safety specialists cannot take an active role in the enterprise for a sufficient period of time, the physicians do not monitor the working environment sufficiently the employers do not give education, sufficient action according to the risk assessment, the existing dangers and risks are not conveyed to the employees, the physicians do not provide adequate training, the recommendations of the occupational safety specialist are not sufficiently were not taken into account, it was found that the views of the employee representatives were not taken and their inspections were not carried out sufficiently.