Covid19 salgın döneminde uzaktan eğitimde yaşanan sorunlar ve öğrenci motivasyonuna etkisi
Problems experienced in distance education during the Covid19 epidemic period and its effect on student motivation
  1. Tez No: 771337
  2. Yazar: YASEMİN ÖZCAN KARAMAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NİL KONYALILAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Rumeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Araştırmanın temel amacı Covid-19 pandemi sürecinde üniversite öğrencilerine verilen uzaktan eğitime yönelik sorunları belirlemek ve öğrencilerin tutumlarına etkisini ortaya çıkarmaktır. Bundan dolayı araştırmada uzaktan eğitim sistemi bağlamında yeterlilik, motivasyon, kullanılabilirlik, etkililik ve memnuniyet konularına odaklanılmıştır. Anket Covid-19 pandemisinden dolayı ve daha hızlı erişim sağlanması açısından online olarak hazırlanmış ve örnekleme ulaştırılmıştır. Çalışma nicel araştırma yöntemiyle gerçekleştirilmiştir. Çalışmanın amacına ulaşmak için anket ile veriler elde edilmiştir. Araştırmada toplam 420 katılımcıdan anket ile veri toplanmış ve çalışmanın temel amacına ve hedeflerine ulaşılacak şekilde analizlere tabi tutulmuştur. Çalışmada öğrencilerin uzaktan eğitim döneminde sisteme yönelik bölüm ve akademisyene yönelik algıları ile memnuniyetleri arasındaki ilişki için korelasyon analizi yapılmıştır. En son yeterlilik ve motivasyon, kullanılabilirlik ve etkililik boyutlarının memnuniyete olan etkisi belirlenmiştir. Uzaktan eğitimde derslere katılmamasının en önemli nedenleri internet bağlantı sorunu, internet paketinin olmaması ve çalışıyor olmaktır. Katılımcıların uzaktan eğitim tutum ölçek boyutlarına olan algıları incelenince en düşük algının olduğu boyut kullanılabilirlik iken, en yüksek algının olduğu boyut memnuniyet boyutudur. İkinci en düşük algının olduğu boyut ise yeterlilik ve motivasyon boyutudur.
Özet (Çeviri)
The main purpose of the research is to determine the problems of distance education given to university students during the Covid19 pandemic process and to reveal the effects of students' attitudes. Therefore, the research focused on competence, motivation, usability, effectiveness, and satisfaction in the context of the distance education system. The study was carried out with the quantitative research method. In order to achieve the purpose of the study, data were obtained with a questionnaire. In the study, data were collected from a total of 420 participants by questionnaire and analysed to achieve the main purpose of the study. Correlation analysis was conducted for the relationship between students' perceptions of the system and their satisfaction with the department and academician during the distance education period. The most important reasons for not attending classes in distance education are internet connection problem, lack of internet package and being working. When the perceptions of the participants on the distance education attitude scale dimensions are examined, the dimension with the lowest perception is usability, while the dimension with the highest perception is the dimension of satisfaction.