Farklı mineral katkıların çimento esaslı harçlarda reolojik ve permeasyon enjeksiyon tasarım parametreleri üzerine etkilerinin karşılaştırmalı olarak analitik ve istatistiksel yöntemlerle incelenmesi
Comparative analysis of the effects of different mineral additives on rheological and permeation injection design parameters in cement based grouts by analytical and statistical methods
- Tez No: 771480
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FATİH ÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Geoteknik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bu çalışma çimento esaslı harçlarda farklı mineral katkıların çimento yerine ikame edilmesinin permeasyon enjeksiyon tasarım parametreleri üzerindeki etkilerini gözlemlemeyi ve bunun yanı sıra bu mineral katkıların çimento esaslı harçların reolojik özellikleri üzerinde etkisini incelemeyi hedeflemiştir. Çalışmada kullanılan mineraller; uçucu kül (FA), pirinç kabuğu külü (RHA) ve kazan altı taban külü (BA) olarak belirlenmiştir. Harç karışımlarının plastik viskozite ve akma gerilmesi gibi reolojik parametreleri değerlendirilmiştir. Sonuçlar çeşitli istatistiksel yöntemler kullanılarak analiz edilmiş olup etkin enjeksiyon tasarım parametreleri irdelenmiştir. Sonuç olarak, çimento esaslı harçlarda farklı oranlarda çimento yerine ikame edilen mineral katkıların gerek reolojik davranışları üzerinde gerekse de enjeksiyon tasarım parametreleri üzerinde önemli etkilere neden olduğu karşılaştırmalı olarak analitik ve istatistiksel yöntemlerle tespit edilmiştir. Bu kapsamda özellikle permeasyon enjeksiyon zemin iyileştirme uygulamalarında bu mineral katkıların kullanılabilirliği çevresel, sürdürülebilirlik ve ekonomik açılardan faydalı olabilecektir.
Özet (Çeviri)
This study aimed to observe the effects of substitution of different mineral additives for cement in cement-based grouts on the permeation injection design parameters, as well as to examine the effects of these mineral additives on the rheological properties of grouts. Minerals used in the study; fly ash (FA), rice husk ash (RHA) and bottom ash (BA). Rheological parameters of grout mixtures such as plastic viscosity and yield stress were evaluated in this work. The results were analyzed using various statistical methods and effective injection design parameters were examined. As a result, it has been determined by comparative analytical and statistical methods that the mineral additives substituted for cement at different rates in cement-based grouts cause significant effects on both the rheological behavior and the injection design parameters. In this context, the usability of these mineral additives, especially in permeation injection ground improvement applications, may be beneficial in terms of environmental, sustainability and economic aspects.