Sağlık bilimleri öğrencilerinde çevrim içi öğrenme tutumunun kariyer geleceğine etkisinde dijital okur-yazarlığın aracı rolü
The mediating role of digital literacy in the effect of online learning attitudes on the career future of health sciences students
  1. Tez No: 771540
  2. Yazar: SELÇUK ÖZÇELİK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NURSEL AYDINTUĞ MYRVANG
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Sağlık Yönetimi, Healtcare Management
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Biruni Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 266
Özet
Dijital yeterlilikler sadece dijitalleşme ile yaşanan değişimi yapılandırılmış eğitim düzeylerinde yakalamak için değil, yaşam boyu öğrenmeyi de desteklemek için hem öğrenen hem de öğreten açısından gerekli bir beceri seti, önemli bir okur yazarlık düzeyidir. Çevrimiçi tutumu yüksek bireylerde dijital becerilerin de geliştiği düşünülmektedir. Yaşadığımız dijital çağ içinde öğrencilerin kariyer geleceği, bu becerilerin yüksek düzeyde olması ile olumlu yönde etkilenecektir. Günümüzde 21. yy. becerileri, yeni meslek gruplarını gündeme getirmiş, kariyer yolunda farklı seçenekler gündeme gelmiştir. Buradan hareketle, çalışmanın amacı, İstanbul'da sağlık eğitimi alan öğrencilerin çevrimiçi öğrenme tutumunun kariyer geleceğine etkisinde dijital okur-yazarlığın aracı rolünü yapısal eşitlik modeli (YEM) yardımıyla ortaya koymaktır. Çalışmanın örneklemini farklı sağlık bölümlerinde okuyan 810 öğrenci oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
Digital competencies are a necessary skill set and an important literacy level for both the learner and the teacher, not only to capture the change experienced with digitalization at structured education levels, but also to support lifelong learning. It is thought that digital skills develop in individuals with high online attitude. In the digital age we live in, the career future of students will be positively affected by the high level of these skills. Today, 21st century skills have brought new occupational groups to the agenda, and different options on the career path have come to the fore. From this point of view, the aim of the study is to reveal the mediating role of digital literacy in the effect of online learning attitude of health education students in Istanbul on their career future with the help of structural equation model (SEM). The sample of the study consists of 810 students studying in different health departments.