Peripartum dönemde rasyona ilave edilen yağlı tohumların keçi ve oğlaklarda performans ve plazma adipokin konsantrasyonuna etkisi
The effect of oilseeds included the peripartum ration on performance and plasma adipokine concentration in dairy goats and respective kids
- Tez No: 771628
- Danışmanlar: DOÇ. DR. UĞUR SERBESTER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Veteriner Hekimliği, Ziraat, Veterinary Medicine, Agriculture
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 142
Özet
Mevcut çalışmada peripartum dönemde rasyona ilave edilen yağlı tohumların (omega-6 yağ asiti olan linoleik asitce zengin aspir, omega-3 yağ asiti olan linolenik asitce zengin keten tohumu ve omega-9 olan oleik asit ve omega-6 olan linoleik asitce zengin susam) keçi ve oğlaklarda performans ve plazma adipokin konsantrasyonuna etkisi araştırılmıştır. Prepartum -4. haftada 42 baş Alman Alaca x Kıl melezi keçi dört gruba ayrılmış (Kontrol, Aspir, Keten, Susam) ve bazal rasyona ilave olarak 100 g yağlı tohumla (aspir / keten / susam) beslenmiştir. Aynı gruplar oğlaklamadan postpartum 6. haftaya kadar ise bazal rasyona ilaveten hayvan başına 200 g yağlı tohum almıştır. Haftalık olarak bireysel kan ve süt numuneleri toplanmıştır. Prepartum dönemde yağlı tohumların adiponektin, ghrelin, leptin konsantrasyonları üzerine etkisi saptanmamıştır (herbir değişken için P>0.05). Postpartum dönemde ise adiponektin konsantrasyonu etkilenmemiş, aspir ve keten ilaveleri ghrelin (P=0.03) ve leptin (P=0.03) konsantrasyonlarını artırmıştır. Prepartum ve postpartum dönemde yağlı tohum ilavesi canlı ağırlık değişimini etkilememiştir (P˃0.05). Ancak, prepartum ve postpartum dönemde susam ilavesi kuru madde tüketimini azaltmıştır (P˂0.01). Kolostrum IgG (g/L) düzeyi omega-3 kaynağı olan keten ilavesiyle yükselmiştir (P=0.05). Süt verimi, düzeltilmiş süt verimleri, süt kuru madde ve süt yağ düzeyleri yağlı tohumlardan etkilenmemiştir (P˃0.05). Yağlı tohum verilen gruplarda protein, kazein, laktoz (P˂0.01) ve üre konsantrasyonlarının (P=0.08) kontrol grubuna göre yüksek olduğu ve en yüksek düzeylerin susam grubunda bulunduğu tespit edilmiştir. Kontrol, aspir, keten ve susam gruplarından doğan oğlakların canlı ağırlık değişimi ve canlı ağırlık arasında istatistiksel fark saptanmamıştır (P˃0.05). Mevcut çalışma ile yağlı tohumların hayvanların enerji durumundaki değişiklikler yoluyla plazma leptin ve ghrelin konsantrasyonunu değiştirebileceği ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
The present study investigated the effects of oilseeds added to the ration (safflower rich in linoleic acid, which is an omega-6 fatty acid, flaxseed rich in linolenic acid, which is an omega-3 fatty acid, sesame rich in oleic acid, which is omega-9, and linoleic acid, which is omega-6) during the peripartum period on performance and plasma adipokine concentration of goats and kids. Four weeks before kidding, forty-two pregnant German Fawn x Hair crossbred dairy goats were divided into four groups (Control, Safflower, Flax, Sesame) and fed with 100 g of oilseed (safflower/flax/sesame) in addition to the basal ration. The same groups received 200 g oilseeds per animal in addition to the basal ration from kidding to postpartum 6 weeks. Individual blood and milk samples were collected weekly. There was no effect of oilseeds on adiponectin, ghrelin, and leptin concentrations in the prepartum period (P>0.05 for each variable). In the postpartum period, oilseeds did not affect the adiponectin concentration, while the addition of safflower and flaxseed increased ghrelin (P=0.03) and leptin (P=0.03) concentrations. The addition of oilseeds in the prepartum and postpartum period did not affect the body weight (P˃0.05). However, sesame supplementation in the postpartum and prepartum period decreased dry matter intake (P˂0.01). Colostrum IgG (g/L) level increased significantly with the addition of flaxseed, which is an omega-3 source (P=0.05). Milk yield, corrected milk yields, total solids and milk fat levels were not affected by oilseeds (P˃0.05). However, milk protein, casein, lactose levels (P˂0.01) and milk urea concentration (P=0.08) were higher in the oilseed groups compared to the control group, and the highest was detected in the sesame group. There was no statistical difference between the groups in terms of body weight and body weight gain of kids (P˃0.05). In the present study, it was determined that oilseed supplements could change plasma leptin and ghrelin concentrations through changes in the energy status of animals.