Exploring the relationship between mindfulness and learner autonomy in EFL context
İngilizce öğreniminde bilinçli farkındalık ve öğrenci özerkliği arasındaki ilişkinin incelenmesi
- Tez No: 771945
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYSUN DAĞTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çağ Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Bu çalışma, İngilizce öğreniminde bilinçli farkındalık ve öğrenci özerkliği arasındaki ilişkiyi incelemek amaçıyla yapılmıştır. Bu çalışmada ayrıca öğrencilerin bilinçli farkındalık ve öğrenci özerkliği konusundaki algılarını incelemek de amaçlanmıştır. Bu amaçlar doğrultusunda, araştırma Elazığ ilindeki bir devlet üniversitesinde hazırlık eğitim alan 155 öğrenci ile gerçekleştirilmiştir. Karma araştırma yöntemi kullanılan bu çalışmada, nicel veriler için öğrencilere Bilinçli Farkındalık Ölçeği ve Öğrenci Özerkliği Ölçeği uygulanmış, nitel veriler için ise Yarı-Yapılandırılmış Görüşmeler yapılmıştır. Nitel veriler betimleyici istatistikler, bağımsız örneklem t-testleri ve Pearson korelasyonu kullanılarak, nicel veriler ise içerik analizi kullanılarak analiz edilmiştir. Sonuçlar bilinçli farkındalık ve öğrenci özerkliği arasında düşük bir korelasyon olduğunu ortaya çıkarmıştır. Buna ek olarak, öğrencilerin öğrenci özerkliği düzeylerinin düşük, bilinçli farkındalık düzeylerinin ise orta düzeyde olduğu görülmüştür. Bilinçli farkındalık açısından kız ve erkek öğrencilerin farklılık göstermediği, ancak öğrenci özerkliği açısından kız öğrencilerin erkek öğrencilerden daha özerk olduğu ortaya çıkmıştır. Nitel veri analizi de öğrencilerin yeterli düzeyde bilinçli farkındalık ve özerk öğrenci davranışlarını sergilemediğini desteklemektedir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to explore the relationship between mindfulness and learner autonomy in EFL context. The study also examined the perceptions of the students in terms of mindfulness and learner autonomy. With these aims, the study was carried out in a state university in Elazığ, Turkey, with 155 preparatory class students. Adopting a mixed research design, the researcher employed both qualitative and quantitative data collection tools: two scales including Mindful Attention and Awareness Scale and Autonomy Perception Scale were administered to the students, and semi-structured interview was used to learn about students' perceptions related to the aforementioned issues. The quantitative data were analyzed using descriptive statistics, independent two samples t-tests, Pearson correlation and the qualitative data were analysed via content analysis. The results showed that there was a small correlation between mindfulness and learner autonomy. Additionally, the students were found to have a low level of autonomy and a moderate level of mindfulness. Females and males did not differ in terms of mindfulness while females turned out to be more autonomous than males. Qualitative data analysis also supported that the students did not perform mindful and autonomous behaviours adequately.