Irak'ta uluslararası ticari tahkim
International commercial arbitration in Iraq
  1. Tez No: 772066
  2. Yazar: DHAFER HAYDER KAREEM KAREEM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET KESİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Gedik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
ICA (Uluslararası Ticari Tahkim) şu anda küresel ölçekte ekonomik ve yasal düşüncede önemli bir konuma sahiptir. Bu anlamda birçok kitap ve yasa bu tahkimi açıklamakta ve uluslararası kabul görmüş sistemlere sahip uzman kuruluşlar bu konuyla iştigal etmektedir. Tahkim, farklı doğası, uzmanlığı veya uluslararası karakteri nedeniyle genel ticari işlemlerdeki önemi sebebiyle çağın bir tezahürü haline gelmiştir. Herhangi bir uluslararası ticaret sözleşmesi, tahkim şartını içermektedir, bu anlamda tahkim olgusu ve bunun nedenlerini anlamak için, Irak'ta ICA reformunun gerçekleştiği bağlamın ve arka planın yasal bir analizini yapmak ve incelemek gerekmektedir. Diğer bir neden de, Irak hükümetinin daha fazla reform için attığı adımları öğrenmektir. Bu konu, serbest piyasa ekonomisine yönelen Irak'ın ekonomik hayatındaki önemi ve beraberindeki getirileri nedeniyle seçilmiş bulunmaktadır. Bu tür meseleleri tahkim etmek için en büyük çerçeve ticaret ve yatırımda açıklıktır. Buna ek olarak çatışmaları barışçıl bir şekilde çözmeyle ilgili konular da incelenecektir.
Özet (Çeviri)
As of right now, the International Commercial Arbitration has a central place in the economic and legal thought on a worldwide scale; it has been the subject of several publications and regulations, and specialized organizations with globally recognized methods have been set up to explain it. Because of the significance of arbitration in today's globally significant and sometimes highly specialized and cross-border business transactions, it has become a hallmark of our day. The inclusion of an arbitration provision in any international trade contract necessitates more investigation into the topic in order to provide a legal study of the historical backdrop and current political climate in which International Commercial Arbitration reform is taking place in Iraq. Another is curiosity about the reform measures already done by the Iraqi administration. Since arbitration is the most effective method for resolving disputes of this kind, it was selected because of its relevance to Iraq's economic life as it moves toward a free market economy and the associated Openness in the realm of trade and investment. Along with a focus on nonviolent conflict resolution, this is a common area of academic interest for us.