Synthesis and acetoacetylation of dihydropyrimidine-2,4-dione derivatives
Dihidropirimidin-2,4-dion türevlerinin sentezi ve asetoasetillenmesi
  1. Tez No: 772190
  2. Yazar: ARAZ MOHAMMED FARAJ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FURGAN ASLANOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Heterosiklik bileşikler organik kimyada çok önemlidir ve pirimidin türevleri bunların üyesidir. İlaç keşfi ve malzeme kimyası dahil olmak üzere farklı uygulamalar için çeşitli pirimidin sentezlenir. Pirimidin türevleri yüksek biyolojik aktiviteye sahiptir ve antibakteriyel, antiparaziter, antikanser, antienflamatuar olarak kullanılır. Bu çalışmanın ilk aşamasında, çok yönlü siklokondensasyon reaksiyonu (MCR) yöntemlerinin bir bileşeni olan Biginelli reaksiyonu kullanılarak pirimidin türevleri elde edilmiştir. İkinci aşamada, pirimidin bileşiklerinin bileşiklerinin asetilasyonu, bu bileşiklerin asetoasetilasyon reaktifi ile reaksiyona sokulmasıyla iyi bir verimle sentezlendi. Tüm yeni bileşikler, 1H ve 13C NMR gibi spektroskopik yöntemler kullanılarak analiz edildi.
Özet (Çeviri)
Heterocyclic compounds are very important in organic chemistry and pyrimidine derivatives are member of them. A variety of pyrimidine are synthesized for different applications including drug discovery and material chemistry. Pyrimidine derivatives have high biological activities, and used as antibacterial, anti-parasitic, anticancer, anti-inflammatory.In the first step of this study, pyrimidine derivativeswas obtained using the Biginelli reaction, which is a component of versatile cyclocondensation reaction (MCR) methods.In the second step, acetylacetylation of compounds of primidine compounds was synthesized with good efficiency by reacting these compounds with acetoacetylation reagent.The composition of all novel compounds were analyzed using spectroscopic methods like 1H, and 13C NMR.