Satış stratejileri ve hikaye anlatımının ilişkisi
The relationship between sales strategies and storytelling
- Tez No: 772411
- Danışmanlar: PROF. DR. NAZİFE GÜNGÖR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Nöropazarlama Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Teknolojinin gelişmesiyle birlikte, günümüzde tüketiciler bir ürün veya hizmet almak istediğinde çok sayıda seçenekle karşı karşıya kalmaktadır. Bu nedenle, küçük bir dokunuş anlamlı bir değişiklik yapabilir çünkü artık günümüz, ikna edici ve akıllı iletişim ile marka çağıdır. Sadece ürünün kalitesi ve fiyatı ile değil, aynı zamanda markanın hedef kitlelere önemli bir mesaj iletebilmesi ve diğerlerinden ayırt edilmesi de çok önemlidir. Pazarlama alanında hikaye anlatımı, pazarlamacılar tarafından yıllardır marka hikayelerini müşterilerle iletişim kurmanın bir aracı olarak kullanılmaktadır. Özellikle sosyal medya ve içerik pazarlamasının hızla büyüdüğü son yıllarda markalar, pazarlama stratejilerine videolar, sosyal medya gönderileri ve haber makaleleri gibi çeşitli biçimlerde giderek daha fazla hikaye anlatımı eklemektedir. Bu sebeble hikaye anlatımı, birçok marka ve pazarlamacı için reklamcılıkta yavaş yavaş nihai taktik haline gelmistir. Yine de, bu çalışmaların çoğu esas olarak satış stratejilerinde kullanılan reklamcılıkta hikaye anlatımının kullanımını incelemektedir. Hikaye anlatımı şu anda modaya uygun bir dijital pazarlama stratejisi olduğundan şirketler ve işletmeler için önemlidir. Bu tezin amacı hikaye anlatımının ve duyguların tüketiciyi etkilemedeki önemini anlamaktır. Hikayeler dikkatimizi çekmek için güçlü bir araç olmasının yanı sıra insanları eğlendirip bilgiyi iletmek ve paylaşmak için eski bir yoldur. Bu tez boyunca bazı hikaye anlatma tekniklerini ve kişilik kuramlarını inceleniyor olacağız. Bunlarin yanı sıra markalar için hikaye anlatımının önemi ve reklam analizleri de yer alacaktır.
Özet (Çeviri)
With the development of technology, today consumers are faced with many choices when they want to buy a product or service. Therefore, a small touch can make a meaningful change because today is the age of persuasive and intelligent communication and branding. It is very important not only with the quality and price of the product, but also with the brand's ability to convey an important message to the target audiences and distinguish it from others. Storytelling in marketing has been used by marketers for years as a means of communicating brand stories with customers. Especially in recent years when social media and content marketing has grown rapidly, brands are adding more and more storytelling to their marketing strategies in various forms such as videos, social media posts and news articles. That's why storytelling has gradually become the ultimate tactic in advertising for many brands and marketers. Still, most of these studies mainly examine the use of storytelling in advertising, which is used in sales strategies. Storytelling is important to companies and businesses as it is a trendy digital marketing strategy right now. The aim of this thesis is to understand the importance of storytelling and emotions in influencing the consumer. Stories are not only a powerful tool to grab our attention, but also an ancient way of entertaining people and communicating and sharing information. Throughout this thesis, we will be examining some of the storytelling techniques and theories of personality. In addition to these, the importance of storytelling for brands and advertising analysis will be included.