Türk mitolojisi kaynaklı kurgu harita tasarımı 'Tuugan'
Fictional map design based on Turkish mythology 'Tuugan'
- Tez No: 772520
- Danışmanlar: PROF. HAKİME NUR GÖKBULUT
- Tez Türü: Sanatta Yeterlik
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bileşik Sanatlar Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 277
Özet
Türk Mitolojisini ve değerlerini sanatta ve tasarımda yaygın bir bilinç ile kullanımını sağlayabilmek için nasıl hareket edilmelidir sorusu bu tez çalışmasının başlangıç noktasını oluşturmaktadır. Bu çalışma, kültürel temeli olan, sanat ve tasarım yönlerinden yorumu herkese göre farklılık gösterebilecek göreceli bir konuya sahiptir. Kadim tarihine rağmen hak ettiği yerde olmadığına inandığımız Türk mitolojisine, engin dünyasına bir kapı açarak bir araya getirdiğimiz bilgilerden sanat ve tasarım ışığında hazırladığımız yeni çalışmalar ile katkı sağlayacağına inanmaktayız. Literatür taramada edinilen bilgi ve değerlerin özünü bozmamaya özen göstererek çağdaş anlayışa uygun hazırladığımız bu çalışma sürecinde; yaşamış Türk devlet ve topluluklarından seçilmiş olanların özellikleri, görsel çalışmalar hazırlamaya ilham ve temel oluşturmaya uygun şekilde bir araya getirilmiştir. Kaynaklardan elde edilen bu veriler üzerinden, her örnek topluluğa özgün, yeni insan portreleri, yaşam çevreleri, doğal yapı, günlük kullanımda yer bulan giyim-kuşam, geleneksel ve/veya teknolojik araç gereçler yeni kurgu yapıya uygun biçimde görselleştirilmiştir. Beslenme, barınma, ulaşım ve sosyal yapı gibi temel yaşam dinamikleri de diğer ögeler ile birlikte bir harita üzerinde görselleştirilerek yaşayan bir kurgu dünya oluşturulmuştur. Destanlardan ve gerçek kahramanlardan beslenerek doğaüstü varlık ve güçler ile birlikte yeni hikayelerin doğmasını sağlayacak iyi ve kötü kavramları da eklenerek zenginleştirilmiştir. Sonuç olarak içerisinde yeni ögeleri barındıran bir hikaye yazılarak bu yeni dünya üzerinden yapılabilecek özgün üretimlere ilk örnek de oluşturulmuştur. Böylece, Türk mitolojisi sanat ve tasarım alanında yeniden yorumlanmış, genişletilebilir ve yeni çalışmalara zemin oluşturabilir Tuugan adını verdiğimiz kurgu dünya hazırlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The question of how to act in order to ensure the use of Turkish Mythology and values in art and design with a widespread consciousness constitutes the starting point of this thesis. This work has a relative subject, which has a cultural basis and whose interpretation of art and design may differ for everyone. Despite its ancient history, we believe that it will contribute to Turkish mythology, which we believe is not in the place it deserves, by opening a door to its vast world and contributing to the new works we have prepared in the light of art and design from the information we have gathered. In this study process, which we prepared in accordance with the contemporary understanding, taking care not to spoil the essence of the knowledge and values obtained in the literature review; The characteristics of selected Turkish states and communities that have lived in the past are brought together in a way that inspires and creates a basis for preparing visual works. Based on these data obtained from the sources, new human portraits, living environments, natural structures, clothing, traditional and/or technological tools that are unique to each sample community are visualized in accordance with the new fictional structure. A living fictional world was created by visualizing basic life dynamics such as nutrition, shelter, transportation and social structure on a map together with other elements. It has been enriched by adding the concepts of good and evil that will enable new stories to be born, along with supernatural beings and powers, by feeding on epics and real heroes. As a result, by writing a story that contains new elements, the first example of original productions that can be made through this new world was created. Thus, Turkish mythology was reinterpreted in the field of art and design, expanded, and the fictional world we call Tuugan, which can form the basis for new studies, was prepared.