Sınıflarında özel gereksinimi olan çocuklara okul öncesi öğretmenlerinin oyun becerilerine ve öğretimine ilişkin görüşleri
Opinions on play skills and teaching of preschool teachers who have children with special needs in their classrooms
- Tez No: 918028
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HATİCE BİLMEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: European University of Lefke
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bütün çocuklar için oyun önemli bir beceridir. Bu araştırmanın amacı, Antalya ili içinde yaşayan sınıfında özel gereksinimi olan çocuklar bulunan okul öncesi öğretmenlerinin oyun becerilerine ve öğretimine ilişkin görüşlerinin belirlenmesidir. Amaca bağlı olarak yarı yapılandırılmış görüşme formları hazırlanmıştır. Katılımcıların her biri ile konulan kurallara yönelik görüşme düzenlenmiş ve görüşmelerden edinilen analizlerin çıkarımları yapılmıştır. Araştırmadan edinilen verilerin betimsel bir şekilde analizi yapılmıştır. Bir uzman tarafından araştırmanın kodlayıcılar arası güvenirlik verisi toplanmıştır. Araştırmadan elde edilen bulgularda, araştırmaya katılan öğretmenlerin çoğu özel gereksinimi olan çocukların sergiledikleri oyun becerilerini gözleme dayalı bir şekilde gözlem yaparak değerlendiklerini belirtmişlerdir. Araştırmaya katılan öğretmenlerin çoğunun özel gereksinimi olan öğrencilerin bilişsel ve dikkate dayalı oyunlarda zorlandıklarını belirtmişlerdir, bu zorlukları gidermek için oyunları daha basit hale getirdikleri görülmektedir. Araştırmaya katılan öğretmenlerin çoğu özel gereksinimi olan öğrencilerine oyun becerilerinin öğretimini yaparken doğrudan öğretim yöntemini kullandıkları görülmektedir. Araştırmaya katılan öğretmenler özel gereksinimi olan çocuklara oyun becerilerinin öğretiminin çok önemli olduğunu ve oyun yoluyla en etkili şekilde öğrenebileceklerini belirtmişlerdir. Araştırmaya katılan öğretmenlerin çoğu özel gereksinimi olan öğrencilerine oyun becerilerinin öğretiminde sevdikleri görsel materyalleri kullanarak yaşanılan zorlukların üstesinden geldikleri görülmektedir. Araştırmadan çıkarılan bulgular alanyazında ulaşılan bulgular ile karşılaştırma yapılarak diğer uygulamacı ve araştırmacılara önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Play is an important skill for all children. The aim of this research is to determine the opinions of preschool teachers, who live in Antalya province and have children with special needs in their classroom, on play skills and teaching. Depending on the purpose, semi-structured interview forms were prepared. An interview was held with each of the participants regarding the rules set, and the inferences of the analyzes obtained from the interviews were made. The data obtained from the research was analyzed in a descriptive way. Inter-coder reliability data of the research was collected by an expert. In the findings obtained from the research, most of the teachers who participated in the research stated that they evaluated the play skills of children with special needs by observing them based on observation. Most of the teachers who participated in the research stated that students with special needs had difficulties in cognitive and attention-based games, it was seen that they made the games simpler to overcome these difficulties. It is seen that most of the teachers participating in the research use the direct teaching method when teaching game skills to their students with special needs. The teachers participating in the research stated that it is very important to teach play skills to children with special needs and that they can learn in the most effective way through play. It is seen that most of the teachers participating in the research overcome the difficulties experienced by using their favorite visual materials in teaching game skills to their students with special needs. The findings obtained from the study were compared with the findings in the literature and suggestions were made to other practitioners and researchers.