Okul öncesi öğretmenlerinin epistemolojik inançları ve dijital okuryazarlıklarının incelenmesi
An investigation of preschool teachers' epistemological beliefs and digital literacies
- Tez No: 839990
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MERAL ÖNER SUNKUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
Bu çalışmanın amacı okul öncesi öğretmenlerinin epistemolojik inançları ile dijital okuryazarlık düzeylerini; cinsiyet, yaş, kıdem, günlük internet ve sosyal medya kullanım süresi, internetin en çok hangi amaçla kullanıldığı, internetten edinilen bilgiye güven ve haberleri takip etmek için kullanılan araç değişkenlerine göre incelemektir. Bunun yanında dijital okuryazarlığın epistemolojik inançları ne düzeyde yordadığını ortaya koymak amaçlanmıştır. Tanımlayıcı ve kesitsel nitelikteki bu nicel çalışmada ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Çalışmanın evrenini Şanlıurfa ili merkez ilçelerinde (Karaköprü, Haliliye, Eyyübiye) bulunan anaokulları ile bünyesinde anasınıfı bulunan ilkokullarda çalışan 920 okul öncesi öğretmeni oluşturmaktadır. Çalışmanın örneklemini ise belirtilen evren içerisinden kolayda örnekleme tekniği ile ulaşılan 301 katılımcı oluşturmaktadır. Çalışmada veri toplama aracı olarak Ng (2012) tarafından geliştirilmiş Hamutoğlu vd. (2017) tarafından Türkçeye uyarlama çalışması gerçekleştirilmiş“Dijital Okuryazarlık Ölçeği”ve Schommer (1990) tarafından geliştirilmiş, Deryakulu ve Büyüköztürk (2002) tarafından Türkçe'ye uyarlama çalışması gerçekleştirilmiş“Epistemolojik İnanç Ölçeği”ile araştırmacı tarafından geliştirilen kişisel bilgi formu kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the epistemological beliefs and digital literacy levels of preschool teachers; gender, age, seniority, duration of daily internet and social media usage, for what purpose the internet is used most, trust in the information obtained from the internet and the tool used to follow the news. In addition, it is aimed to reveal to what extent digital literacy predicts epistemological beliefs. Relational screening model was used in this descriptive and cross-sectional quantitative study. The universe of the study consists of 920 pre-school teachers working in kindergartens and primary schools in the central districts of Şanlıurfa (Karaköprü, Haliliye, Eyyübiye). On the other hand, the sample of the study consists of 301 participants, who were reached by the convenience sampling technique from the specified universe. Developed by Ng (2012) as a data collection tool in the study, Hamutoğlu et al. (2017) adapted into Turkish, the“Digital Literacy Scale”and the“Epistemological Belief Scale”developed by Schommer (1990) and adapted into Turkish by Deryakulu and Büyüköztürk (2002) and a personal information form developed by the researcher were used.