Fransa Ulusal Kütüphanesi'ndeki Türkçe el yazmaları
Turkish manuscript in the France National Library
- Tez No: 773410
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞİRVAN KALSIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çağ Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 707
Özet
Yazma eserlerin bilim tarihinde, birçok araştırıcıya ilham kaynağı olduğu görülmektedir. Bu çalışmada Fransa Ulusal Kütüphanesi Türk El Yazmaları Koleksiyonu envanterine kayıtlı olan Türkçe yazma eserlerin güncel bir kataloğunun hazırlanması amaçlanmıştır. Her ne kadar bahsi geçen koleksiyonun kataloğu Edgar Blochet tarafından 1933'te Fransızca olarak hazırlanmış olsa da o günden bu yana çok sayıda Türkçe el yazması eserin koleksiyona dahil edilmesi, yeni bir kataloğun hazırlanmasını zaruri kılmıştır. Çalışmanın Bulgular bölümünde kuramsal çerçeve çizilmiş ve bu çerçeve içerisine el yazmaları ve kataloglamaya dair çeşitli kavramsal bilgiler sunulmuştur. Bu bölümde ayrıca araştırmaya konu olan koleksiyondaki eserlerin kataloğu oluşturulmuştur. Fişleme yönteminin esas alındığı bu kataloglama faaliyetinde Türkçe el yazması eserler konu, istinsah tarihi, müellifi/müstensihi gibi farklı alanlarda bir sınıflamaya tabi tutulmuş ve bunlar ayrıca birer tablo halinde gösterilmiştir. Bu çalışmada gerek tür gerekse muhteva bakımından çok geniş bir çerçeve çizen söz konusu koleksiyonun kataloğunun hazırlanmasının, araştırıcılara kolaylık sağlayacağı ve yeni araştırmalara kaynaklık edeceği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Manuscripts seem to have inspired many researches in the history of science. In this study, it is aimed to prepare an up-to-date catalog of Turkish manuscripts registered in the French National Library Turkish Manuscripts Collection inventory. Although the catalog of the aforementioned collection was prepared in French by Edgar Blochet in 1933, the inclusion of a large number of Turkish manuscripts in the collection since then has necessitated the preparation of a new catalogue. In the Findings section of the study, the theoretical framework was drawn and various conceptual information about manuscripts and cataloging was presented within this framework. In this section, the catalog of the works in the collection, which is the subject of the research, was created. In this cataloging activity, which is based on the filing method, Turkish manuscripts were classified in different fields such as subject, copy date, author / copyist, and they were also shown in a table. In this study, it has been determined that the preparation of the catalog of the collection in question, which draws a very wide framework in terms of both genre and content, will provide convenience to researchers and will be a source for new researches.