Hastaların gözünden ortodontik tedavinin sosyal medyada pazarlanması
  1. Tez No: 773486
  2. Yazar: YUNUS EMRE BİROL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜLYA KILIÇOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Çalışmamız; hastaların sosyal medya kullanımlarını sorgulamak, sosyal medya uygulamaları üzerinden ortodonti uzmanını seçerken hangi parametreleri göz önünde bulundurduğunu öğrenmek ve hasta odaklı bir sosyal medya kullanıcısı olmak isteyen ortodonti uzmanlarına rehber olmak amacıyla planlanmıştır. Hastaların farklı sosyoekonomik özellikleri temsil etmesi amacıyla, anket çalışması 4 farklı merkezde yapılmıştır. Çalışmada; bir devlet, bir vakıf üniversitesi ve iki farklı özel diş polikliniğinin takip ettiği toplam 394 yetişkin ortodonti hastasına, 14 soru ve 50 önermeden oluşan anket formu dağıtılarak kendi kendine cevaplama yöntemiyle veriler toplanmıştır. Çalışma sonucunda; hastaların % 98,5'inin sosyal medya kullandığı tespit edilmiştir. En çok kullanılan sosyal medya platformu Instagram (% 92,5)'dır. Google ortodontist tercihinde en çok kullanılan platform olmuştur (% 35,5). Hastaların, sosyal medya profili üzerinden ortodonti uzmanı seçimindeki en önemli etken ''olumlu hasta yorumlarının çok olması'' (% 85,3) olarak belirlenmiştir. Sosyal medyada ortodonti uzmanları tarafından yapılan paylaşımlar arasında hastaların en fazla dikkatini çeken ''ortodonti uzmanının kongre, kurs ve seminer gibi eğitimlere katılımı'' (% 70,3) olmuştur. Hastaların kendilerini tedavi edecek ortodonti uzmanını tercih etmesinde en önemli faktör ''kliniğin ve klinikteki aletlerin temiz gözükmesi'' (% 93,9) olurken, bunu ''uzmanın ilk randevuda iyi davranması'' (% 88,8) takip etmiştir. ''Ortodonti uzmanının sosyal medya hesabı'' katılımcıların sadece % 24,4'ü tarafından tercih edilerek 14 şık içerisinde 12.sırada yer almıştır. Hekimin tercih edilme sebepleri sıralandığında; sosyal medya, bugüne dek hayati öneme sahip olmaktan çok uzaktadır. Sosyal medya kullanım oranının her geçen gün artması ise bize kısa süre içerisinde hekim tercihinde sosyal medyanın daha etkin rol oynayacağını düşündürmektedir.
Özet (Çeviri)
Our study aimed to question patients' social media use, to learn what parameters they consider when choosing an orthodontist through social media applications, and to guide orthodontists who want to be patient-oriented social media user. The survey was conducted in 4 different center so that the patients would represent different socio-economic characteristics. Having been treated by a state university, a foundation university and two private dental clinics, 394 adult orthodontic patients were given a self-administered questionnaire consisting of 14 questions and 50 statements and asked to complete the form. According to this study's findings, 98.5 % of patients use social media. Instagram is the most commonly used social media platform (92.5 %). Google is used most widely when selecting an orthodontist (35.5 %). The study determined that the primary factor in choosing an orthodontist through social media is the percentage of“positive reviews given by patients previously treated”(85.3 %). Among the posts shared by orthodontists on social media, the most attractive factor is ''the participation rate in training, such as congresses, courses and seminars'' (70.3 %). The critical factor for patients' preference for the orthodontist is“the cleanliness of the clinic and the instruments in it”(93.9 %), followed by“the good behavior of the specialist during the first appointment”(88.8 %). Having been preferred by only 24.4 % of the participants, the“social media account of the orthodontist”ranks 12th out of 14 choices. When the reasons for choosing the physician are prioritized, it is seen that social media is so far from being of crucial importance. On the other hand, considering the increasing rate of social media users, we think social media will play a more active role in physician preference shortly.