Türk siyasi tarihinde II. Şükrü Saraçoğlu hükümeti (9 Mart 1943-7 Ağustos 1946)
Second Şükrü Saraçoğlu government in Turkish political life (1943-1946)
  1. Tez No: 773638
  2. Yazar: MEHMET ÖZCAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BİLAL TUNÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 174
Özet
Türkiye'de son zamanlarda ulusal tarih çalışmaları konusunda önemli çalışmalar yapılmaktadır. Bilhassa Türk siyasi tarihi ile alakalı olarak çok önemli bilimsel çalışmalar hazırlanmıştır. Ancak Türk siyasi tarihinin bir devresi olan İkinci Şükrü Saraçoğlu Hükümeti döneminde Türkiye'de siyasi, ekonomi ve sosyal alanlarda ne gibi çalışmaların olduğunun ortaya çıkarılması konusunda ayrıntılı bir çalışma yapılmadığı tespit edilmiştir. Bunların, Türk siyasi tarihi açısından birtakım boşlukların oluşmasına sebep değerlendirildiğinden; söz konusu eksikliği gidermek amacıyla bu tez hazırlanmıştır. Mustafa Kemal Atatürk ve İsmet İnönü Hükümetlerinde bakanlık yapan Şükrü Saraçoğlu, daha sonraki süreçte iki defa Hükümet kurarak başbakanlık ve Meclis Başkanlığı yapmıştır. Bu bağlamda, Türk siyasal yaşamında büyük bir yer tutan Şükrü Saraçoğlu hakkında bilimsel çalışmalar yapmak, yakın dönem Türk tarihi açısından da büyük önem arz etmektedir. Bu çalışmada, Türkiye'de çok partili siyasi hayata geçiş sürecinde Şükrü Saraçoğlu'nun hem bakanlık hem başbakanlıkları döneminde neler yapıldığının ortaya çıkarılması temel hedeflerdendir. Türk siyasi tarihinde II. Şükrü Saraçoğlu Hükümeti (9 Mart 1943-7 Ağustos 1946) adlı tez çalışmasında Şükrü Saraçoğlu'nun Başbakanlığı döneminde Türkiye'de siyasi, hukuki, iktisadi ve sosyal alanlardaki düzenlemelerin, Türkiye'nin iç ve dış siyasetindeki değişikliklerin ve bunların halk üzerinde ne gibi etkiler bıraktığının ortaya çıkarılması amaçlanmıştır. Bu bağlamda, 1943 yılında ikinci defa hükümet kurarak Türkiye'nin 14. Hükümeti'ni kuran II. Şükrü Saraçoğlu Hükümeti Dönemi'nde iç ve dış siyasette takip edilen politikaların ve yapılan icraatlarının neler olduğu teferruatlı biçimde ortaya çıkarılmaya çalışılmıştır. Ayrıca Hükümet'in icraatları, önceki hükümetlerin verileri ile karşılaştırılarak farklılıkların ortaya çıkarılmaya çalışılması da, çalışmanın amaçlarındandır.“Türk Siyasal Hayatında İkinci Şükrü Saraçoğlu Hükümeti (1943-1946)”adlı bu tez nitel bir çalışma olup, yapılan çalışmada veriler doküman analizi tekniği kullanılmak suretiyle elde edilmiştir. Doküman analizi ile adı geçen dönem hakkında literatürde yer alan bilgi ve belgeleri içeren materyallerin genel bir değerlendirmesi yapılmıştır. Bunlar yapılırken, Cumhurbaşkanlığı Cumhuriyet Arşivi'nden elde edilen arşiv belgeleri, TBMM Tutanak Dergileri, ulusal gazeteler ve telif eserlerden istifade edilmiştir
Özet (Çeviri)
Recently, important studies have been conducted in terms of national history studies in Turkey. It is observed that significant studies have been conducted, especially in relation to Turkish political history. However, it has been determined that the Second Şükrü Saraçoğlu Government, which is a period of Turkish political history, has not been studied in detail. Since it has been believed that this creates certain gaps in terms of Turkish political history, this thesis has been prepared in order to eliminate this deficiency. Şükrü Saraçoğlu, who served as a minister for both Mustafa Kemal Atatürk and İsmet İnönü Governments, formed a Government twice in the following period and served as the Prime Minister and lastly as the President of the Parliament. In this context, conducting scientific studies on Şükrü Saraçoğlu, who has a great place in Turkish political life, is also highly important in terms of recent Turkish history. This study primarily aims to reveal the contributions of Şükrü Saraçoğlu to this period as the President of the Government in addition to the minister offices held by him in the process of transition to multi-party political life in Turkey. In this thesis prepared by me, it has been aimed to reveal what kind of regulations were made in the political, legal, economic and social fields in Turkey between 1943- 1946 when Şükrü Saraçoğlu was the Prime Minister, what kind of changes were experienced in the domestic and foreign politics of Turkey, and what kind of impacts these had on the people. In this context, it has been attempted to reveal in detail the policies followed in domestic and foreign politics as well as the practices conducted during Second Şükrü Saraçoğlu Government Period who founded the 14th Government of Turkey by founding a government for the second time in 1943. In addition, objectives of the study also include the Government's practices and revealing the differences by comparing these to the data of previous governments. This thesis titled“Second Şükrü Saraçoğlu Government in Turkish Political Life (1943-1946)”is a qualitative study and the data were obtained by using document analysis technique. A general assessment of the materials containing the knowledge and documents in the literature about the events in the examined period was conducted with the document analysis. While doing these, archival documents obtained from the Presidential Republic Archive, TBMM Minutes Journals, national newspapers and copyright works were utilized.