Müzik dersinde infografik temelli öğrenmenin etkisi ve kalıcılığının incelenmesi
Investigation of the effect and persistence of infographic-based learning in music lesson
  1. Tez No: 773735
  2. Yazar: YEŞİM TURGUT GÜMÜŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ESRA DALKIRAN, DR. ÖĞR. ÜYESİ KADRİ YILMAZ ERDAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Araştırmada, infografik temelli yapılan uygulamanın müzik dersinde duyuşsal ve bilişsel öğrenme alanlarına yönelik etkisini tespit etmek amaçlanmaktadır. Karma bir model kullanılan çalışmanın nicel boyutunda öğrencilerin bilişsel alanı incelenirken nitel boyutunda ise duyuşsal alana bakılmıştır. Deney ve kontrol grubu olmak üzere toplamda 72 öğrenciden oluşan araştırmanın deney grubuna 5 hafta süreyle infografik temelli eğitim verilmiştir. Kontrol grubu deney grubuna paralel olarak geleneksel yöntemlerle ders işlemiştir. Öğrencilerin son test ile başarı düzeylerine bakıldıktan 4 hafta sonra kalıcılığın incelenmesi açısından kavram haritası uygulanmıştır. Araştırmanın nitel boyutunda ise son olarak deney grubu öğrencilerinden görüş alınmıştır. Nicel veriler başarı testi ve kavram haritası toplanıp t testi ile analiz edilirken nitel veriler ise yarı yapılandırılmış görüşme formu ile toplanıp içerik analizi ile çözümlenmiştir. Nicel sonuçlara göre deney ve kontrol grubu öğrencilerinin ön test ve son test puanları arasında anlamlı düzeyde bir farklılık çıkmıştır. Araştırmanın nitel yönünde ise deney grubu öğrencileri infografikleri eğlenceli, akılda kalıcı, dikkat çekici ve anlaşılır bulmuşlardır.
Özet (Çeviri)
The study aims to determine the impact of infographic based practice on sensory and cognitive learning in the music course. The cognitive field of the quantitative size of the study used in a hybrid model was examined and the qualitative size was examined. The experiment group of 72 students, including the group of experiments and control, was given infographic-based training for 5 weeks. The control group has studied in traditional ways in parallel with the experiment group. 4 weeks after the final test and the success levels of the students were examined, a concept map was applied to examine permanence. The qualitative size of the research was finally taken from the study group students. Quantitative data is collected and analyzed with a test of success and concept, while qualitative data is collected with semi-structured interview form and analyzed with content analysis. According to the quantitative results, a significant difference has been made between the pre-test and final test scores of the test and control group students. In the qualitative direction of the study, the study group students found infographics fun, catchy, remarkable and understandable.