Muhasebe meslek mensuplarının etik ilke ve kurallara yaklaşımı ve bir araştırma
An approach to the principles and the rules of ethics for accountants and a research
  1. Tez No: 773750
  2. Yazar: VİLDAN ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ERGÜN KAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Muhasebe Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Muhasebe meslek mensupları mesleki faaliyetlerini yürütürken öncelikle kamu yararını gözetmek durumundadırlar. Çünkü, muhasebe meslek mensuplarının faaliyetleri sonucu elde edilen bilgiler toplumun tüm kesimlerini etkileyebilmektedir. Bu nedenle, muhasebe meslek mensupları mesleki faaliyetlerini yürütürken yasaların yanında, mesleki standartlara ve etik ilke ve kurallara uymak zorundadırlar. Bu çalışmanın konusu, Eskişehir, Bursa, Bilecik, Afyonkarahisar ve Bolu illerinde çalışan muhasebe meslek mensuplarının mesleki uygulamalarında etik ilke ve kurallara olan yaklaşımları ve bakış açılarının anlaşılmaya çalışılmasıdır. Bu doğrultuda çalışma üç bölüm olarak tasarlanmış olup, ilk bölümde etik kavramı, etik teoriler ve meslek etiği kavramları açıklanmıştır. İkinci bölümde muhasebenin gelişimi ile muhasebe meslek etiği ilişkisi ve konu ile ilgili düzenlemelere yer verilmiştir. Son bölümde ise anket ile toplanan verilerden elde edilen sonuçların analizi ve değerlendirmesi yapılmıştır. Bu bağlamda muhasebe mesleğinin ekonomiler için önemi, muhasebe meslek mensuplarının meslek etiğine bakış açıları ile etik ilke ve kuralların mesleki uygulamalardaki yeri belirlenmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
It is necessary for the accountants to protect firstly the public benevolence as they are fulfilling the professional activities because the information gained as a result of their activities can affect all segments of the society. Therefore, accountants are in charge of obeying the principles and rules of ethics in additon to laws and professional standards as doing their business. The issue of this survey is regarded as 'An Approach To The Principles and The Rules of Ethics For Accountants and A Research'.It has been tried to analyze the approaches and point of views to principles and rules about ethics for accountants worked in provinces such as Eskişehir, Bursa, Bilecik, Afyonkarahisar and Bolu. At this very point, the survey is designed as three parts; in the first part, the concept of ethics, ethical theories and the words for professional ethics have been explained. In the second part, the relation between development of accountancy and the ethics of professional accountancy and arrangements about professional ethics have been emphasized. As a consequence, at the last part, it has been concluded with the analysis,results of the questionnaire from the total data. In this context, it has been endeavoured to determine the importance of accountancy as a profession for the economies, approaches to professional ethics of accountants and in practice the place about the principles and rules of ethics in the field of professional applications.