Muhasebe meslek etiği ve muhasebe meslek mensuplarının etik kurallara bakışı: Balıkesir ili örneği
The business ethics of accounting and the viewpoints of accounting professionals about ethics: Balıkesir province sample
  1. Tez No: 421427
  2. Yazar: EMİR SEYİT KARAMAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CEVDET YİĞİT ÖZBEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
Bu çalışmada muhasebe meslek etiği konusu incelenmiştir. Öncelikle etik ve etik ile ilgili kavramlar açıklanmış, muhasebe meslek etiği, muhasebe meslek etiği ilke ve kuralları, ülkemizde ve uluslararası alanda muhasebe meslek etiği ile ilgili düzenlemeler incelenmiştir. Çalışmanın sonunda bir anket araştırması yapılmıştır. Bu araştırmayla Balıkesir ilinde faaliyet gösteren bağımsız çalışan meslek mensuplarının meslek etiği ile ilgili çeşitli görüşleri alınmıştır. Bu görüşlere göre muhasebecilerin etik kurallara uymasında en etkili faktörün eğitim olduğu, eğitim kurumlarında meslek etiği derslerinin zorunlu olması gerektiği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the business ethics of accounting are analyzed. First, ethics and related concepts are explained. Then, the business ethics of accounting, the principles and rules of accounting ethics and the regulations about the business ethics of accounting, in Turkey and in international area, are studied. At the end of the study, a survey is conducted. Through this research, the opinions of the Accounting Professionals in Balıkesir about business ethics are received. According to this view, education is the most influential factor for Accounting Professionals to obey ethical rules and it is concluded that the course of business ethics must be compulsory in educational institutions.