Çankırı ve çevresi aile ve kişi lakapları üzerine bir inceleme
An investigation on family and person nikcnames in Çankırı and its environs
  1. Tez No: 773752
  2. Yazar: RABİA ALTINTAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EVRİM ÖLÇER ÖZÜNEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Bilimi (Folklor), Folklore
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Halk Bilimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türk Halkbilimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Yapılan bu çalışmada Çankırı'nın tarihi, etnik yapısı, kültürel ve coğrafi özellikleri anlatılmış, ardından adbilim (onomastik) üzerinden yola çıkılarak Türklerde adlandırma, lakabın tanımı ve veriliş hikayeleri üzerinde durulmuştur. Çankırı ili merkez ve ilçe köylerinde lakap verme geleneğinden bahsedilmiş kaynak kişiler ile görüşülerek çalışmamıza kaynak mahiyetinde olan anekdotlar derlenmiştir. Kaynak kişiler aracılığı ile elde edilen lakaplar yörede kullanılış şekline göre müdahale edilmeden sınıflandırmaya tabi tutulmuştur. Kaynak kişilerden dinlenen bilgiler ve deneyimler neticesinde yaşanan göçlerin lakaplara etkisi tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the history, ethnic structure, cultural and geographical features of Çankırı were explained, then, on the basis of onomastics, naming in Turks, the definition of nickname and the stories of giving it were emphasized.The tradition of giving nicknames in the central and district villages of Çankırı was mentioned, and anecdotes, which were the source of our study, were compiled by interviewing the source people.The nicknames obtained through the source persons were classified according to the way they are used in the region without any intervention. As a result of the information and experiences heard from the source people, the effect of the migrations on the nicknames was discussed.