Gebelerdeki aneminin hipoksik etkisinin araştırılması, fetal beyin biyometrisine ve doğum sonuçlarına etkisi
Investigation of the hypoxic effect of anemia in pregnant women on fetal brain biometry and birth outcomes
- Tez No: 957718
- Danışmanlar: PROF. DR. HATİCE AKKAYA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
ÖZET Amaç Bu çalışmanın amacı gebelerdeki aneminin hipoksik etkisinin araştırılması, fetal beyin biyometrisine ve doğum sonuçlarına etkisinin araştırılmasıdır Gereç ve Yöntem Bu çalışma Ankara Bilkent Şehir Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniği'nde 01/06/2024-01/06/2025 tarihleri arasında yürütülmüş olan prospektif tanımlayıcı bir çalışmadır. Araştırmaya bu tarihler arasında Antenatal kliniğine başvuran gebeliğinin 32-36 hafta arası olarak başvuran ve doğumunu kliniğimizde gerçekleştirmeyi planlayan hastalar, ek risk faktörü olmayan, dahil edilme ve hariç tutulma kriterlerini karşılayan hastalar alınmış olup, bu çalışmaya kabul edilmiştir. Çalışma toplam 160 hasta ile yürütülmüş, ilk trimesterden itibaren anemik olan (demir ve multivitamin kullanmayı istemeyen, demir intoleransı olan) 80 anemik gebe (hemoglobin 11 g/dl) ve ilaç ve vitamin takviyesi almayan gebe Grup 2'ye dahil edilmiştir. İki grup arasında gebelikte hemogram parametreleri, fetal beyin ultrasonografisi ve APGAR skoru dahil doğum sonuçları karşılaştırılmıştır. Hastaların demografik bilgileri yüz yüze yapılan görüşme ile elde edilmiş, 32-36 haftalar arasında fetal ultrasonografi ölçümlerinde BPD (biparietal diameter), FOD (fronto-occipitaldiameter), HC (head circumference), CM (cisterna magna), TCD (transversal cerebellar diameter), plasental kalınlık, CSP (cavum septum pellucidum) araştırmacı tarafından ölçülmüş, doğum ile ilgili bilgileri hastane bilgi kayıt sisteminden elde edilmiştir. Verilerin analizinde SPSS versiyon 25.0 (IBM, New York ABD) programı kullanılacak ve p0,05) Plasental kalınlık, anemik gebelerde anlamlı düzeyde daha düşük saptandı (p=0,046). Doğum ağırlığı, anemi grubunda kontrol grubuna göre anlamlı şekilde düşüktü (p0,05).
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Objective The aim of this study is to investigate the hypoxic effect of anemia in pregnant women, and its impact on fetal brain biometry and birth outcomes. Materials and Methods This study is a prospective descriptive study conducted at the Obstetrics and Gynecology Clinic of Ankara Bilkent City Hospital between June 1, 2024, and June 1, 2025. The study included pregnant women who presented to the Antenatal Clinic during this period, were between 32–36 weeks of gestation, planned to deliver at our clinic, had no additional risk factors, and met the inclusion and exclusion criteria. A total of 160 participants were included in the study. Group 1 consisted of 80 anemic pregnant women (hemoglobin 0.05) Placental thickness was significantly lower in anemic individuals (p=0.046), and birth weight was also markedly reduced (p0.05).