Farklı zamanlarda hasat edilen yaygın fiğinde (Vicia sativa L.) ot verimi ve bazı kalite özelliklerinin değişimi
The change of some herbage yield and quality characteristics of common vetch (Vicia sativa L.) at harvested in different times
- Tez No: 773915
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEYİTHAN SEYDOŞOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Siirt Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
Bu çalışma, Mardin ekolojik koşullarında farklı zamanlarda hasat edilen yaygın fiğ bitkisinde ot verimi ve bazı kalite özelliklerinin değişimini belirlemek amacıyla 2021-2022 yetiştirme döneminde yürütülmüştür. Araştırmada yaygın fiğin Alınoğlu-2001 çeşidi kullanılmış olup, tarla denemesi tesadüf blokları deneme desenine göre dört tekerrürlü olarak yürütülmüştür. Deneme 11 Kasım 2021 yılında kurulmuş, hasat ise 2022 ilkbaharında yaygın fiğin çiçeklenme başlangıcı, tam çiçeklenme, alt bakla oluşumu ve tam bakla tutma dönemi olmak üzere dört farklı zamanda yapılmıştır. Çalışmada; yeşil ot verimi, kuru ot verimi, ham protein oranı (HP), ham protein verimi (HPV), asit deterjanda çözünmeyen lif (ADF) oranı, nötral deterjanda çözünmeyen lif (NDF) oranı, sindirilebilir kuru madde (SKM) oranı, kuru madde tüketimi (KMT) oranı, nispi yem değeri (NYD) ve toplam sindirilebilir besin madde (TSBM) oranı ile ilgili veriler ele alınmıştır. Araştırmada; yeşil ve kuru ot verimleri, ADF, NDF, HP, HPV, SKM, KMT ve TSBM oranları açısından hasat zamanları arasında istatistiksel olarak önemli farklılıklar olduğu belirlenmiştir. Yaygın fiğin yüksek ot verimi açısından tam çiçeklenme döneminde, kalite açısından ise alt baklaların oluşumu döneminde hasat edilmesinin önerilebileceği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was carried out in 2021-2022 cultivation period in order to determine the change of yield and some quality characteristics in common vetch which was harvested at different times in Mardin ecological conditions. In the study Alınoğlu-2001 cultivar of common vetch was used and field trial was carried out with four replications according to randomized block design. The field trial was established on 11 October 2021 and the harvest of common vetch was made in four different times of the spring of 2022 (the beginning of flowering, full flowering, bottom pods formation and full pods formation). In the study; green herbage yield, dry herbage yield, crude protein ratio (CP), crude protein yield (CPY), acid detergent fiber (ADF) rate, neutral detergent fiber (NDF) rate, total digestible nutrient (TDN) rate, digestible dry matter (DDM) rate, dry matter intake (DMI) rate and relative feed value (RFV) are discussed. In the study; there were statistically significant differences between the green herbage yield, dry herbage yield, CP, CPY, ADF, NDF, DMI, DDM and TDN ratios. It can be recommended to harvest common vetch in full bloom period in terms of high herbage yield and in full bloom period in terms of quality.