Bazı su ürünlerinde V.Vulnificus ve diğer bazı Vibrio türlerinin bulunma sıklığı
  1. Tez No: 77415
  2. Yazar: NÜKHET NİLÜFER DEMİREL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜNNUR TUNÇEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 187
Özet
IV ÖZET BAzı su ürünlerinde v. vulnificus diğer bazi patojen Vibrio TÜRLERİNİN BULUNMA SIKLIĞI DEMIREL, N. Nilüfer Yükseklisans Tezi: Gıda Mühendisliği Bölümü Tez Yöneticisi: Doç. Dr. Günnur TUNÇEL Ocak, 1998, 170 sayfa Su ürünleri kaynaklı Vibrio enfeksiyonları son yıllarda dünyada hızla artmaktadır. Özellikle Vibrio vulnificus enfeksiyonları görülen yüksek ölüm oranı nedeni ile oldukça önemlidir. Başlıca kaynağı deniz suyu ve kabuklu su ürünleri olan V. vulnificus insanlarda çiğ veya yetersiz pişirilmiş su ürünleri tüketimi ile gastroenterit ve septisemiye ve deniz suyu veya su ürünleri ile temas sonucu deri enfeksiyonlarına neden olabilmektedir. V. parahaemolyticus da insanlarda gastroenterit ve sindirim sistemi dışı enfeksiyonlara neden olabilmektedir. Bu araştırma ile İzmir körfezinin farklı bölgelerinden alınan midye ve deniz suyu örneklerinde V. vulnificus ve V.parahaemolyticus aranması ve sayımı yapılmış, bu arada izole edilen bazı Vibrio türleri ile bulaşma sıklığı hakkında da bilgi sahibi olunmuştur. Ayrıca midye ve deniz suyu örneklerindeki toplam canlı sayıları belirlenmiştir. Araştırma iki kısımdan oluşmuştur. Birinci fctairnâgie Tuzla, İnciraltı ve Narlıdere Bölgelerinden çıkarılan midyeler incelenmiş, bölgeler arasında toplam canlı ve toplam Vibrio sayıları açısından istatistiksel bir fark olup olmadığına bakılmıştır. İkinci kısımda ise mevsimsel farklılıkların midye ve deniz suyu örneklerindeki V. vulnificus ve V. parahaemolyticus varlığı ve sayısına ve de toplam canlı sayısına etkisi incelenmiştir. Ayrıca midye örneklerindeki toplam Vibrio sayısına etkisi de araştırılmıştır. Bu amaç ile Tuzla bölgesinden çıkarılan midye ve deniz suyu örnekleri 6 aylık bir dönemde incelenmiştir. Ayrıca deniz suyu sıcaklıklarının toplam canlı ve toplam Vibrio yüklerine etkisi yapılan istatistiksel analizleri ile belirlenmiştir. Midye ve deniz suyu örneklerinin hiçbirinde V. vulnificus veya V. parahaemolyticus bulunmamıştır. Birinci kısımda, incelenen 3 bölge arasında toplam Vibrio sayıları açısından istatistiksel bir fark bulunamazken, toplam canlı sayıları açısından bölgelerin birbirinden ct= 0.01 düzeyinde farklı olduğu belirlenmiştir. İkinci kısımda, farklı sıcaklıklarda alınan midye örnekleri arasında hem toplam Vibrio sayıları hem de toplam canlı sayıları açısından oc=0.01 düzeyinde farklı oldukları istatistiksel olarak ortaya konmuştur. Deniz suyu örneklerinde ise deniz suyu sıcakları ile toplam canlı sayıları arasında
Özet (Çeviri)
VII ABSTRACT INCIDENCE OF V. vulnificus AND SOME OTHER PATOJEN Vibrio Spp. IN SOME SEAFOODS DEMIREL, N. Nilüfer MSc in Food Eng. Supervisor: Assoc. Prof. Dr. Günnur TUNÇEL January, 1998, 170 pages In last years, shellfishborne infections of Vibrio spp. have been increased rapidly in the world. Especially, the infections of V. vulnificus have became very important with its high mortality rate. V. vulnificus, which' s main reservoirs are seawater and shellfish, is a bacteria that cause gastroenteritis and septicemia both linked to ingestion of raw or unproper cooked shellfish and wound infections associated with seawater or shellfish. V. parahaemolyticus causes gastroenteritis and some extraintestinal infections too. In this study, mussel and seawater samples that are taken from İzmir Gulf were examined for the presence of V. vulnificus and V.VII ABSTRACT INCIDENCE OF V. vulnificus AND SOME OTHER PATOJEN Vibrio Spp. IN SOME SEAFOODS DEMIREL, N. Nilüfer MSc in Food Eng. Supervisor: Assoc. Prof. Dr. Günnur TUNÇEL January, 1998, 170 pages In last years, shellfishborne infections of Vibrio spp. have been increased rapidly in the world. Especially, the infections of V. vulnificus have became very important with its high mortality rate. V. vulnificus, which' s main reservoirs are seawater and shellfish, is a bacteria that cause gastroenteritis and septicemia both linked to ingestion of raw or unproper cooked shellfish and wound infections associated with seawater or shellfish. V. parahaemolyticus causes gastroenteritis and some extraintestinal infections too. In this study, mussel and seawater samples that are taken from İzmir Gulf were examined for the presence of V. vulnificus and V.