Türkiye'de siyaset pazarlaması ve bunun seçmen üzerindeki etkileri: Trabzon örneği
Political marketing in Turkey and its effects on voters: Trabzon example
- Tez No: 774360
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN SABRİ KURTULDU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, İşletme, Political Science, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Pazarlama Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Demokratik ülkelerde bir siyasi partinin iktidar olabilmesinin yolu, sahip oldukları siyasal ürün paketini siyasal pazarda seçmenlerin beğenisine sunarak, onların siyasal satın almada bulunmalarını sağlamak ve yeterli miktarda seçmeni siyasal satın almaya ikna etmekten geçmektedir. Siyasi lider, hemen hemen bütün dünyada siyasal ürün paketinin en önemli parçalarından birisi olarak kabul edilmektedir. Bu yönü itibarıyla siyasi lider, toplam ürün paketi içerisinde önemli bir ağırlığa sahiptir ve liderin niteliği, siyasal ürün paketinin toplam niteliğini belirleyici durumdadır. Bu çalışmanın amacı seçmenin oyunu kullanırken seçim kampanyalarında kullanılan reklamlardan mı, seçmeni istenilen partiye oy vermeye çalışanlardan mı, seçmenin liderlere olan sempatilerinden mi yoksa parti bilinci ve ideolojik görüşlere göre mi oy kullanılmakta olunduğunu tespit edilebilmek az da olsa mümkündür. Ancak bu çalışmanın amacı, seçmenin yukarıda ifade edilen konulara yaklaşımlarında ne kadar bilinçli oldukları ve seçimlerini hangi unsurları göze alarak gerçekleştirdikleri ve siyasal pazarlama uygulamalarına ilişkin seçmenin algısının ne yönde olduğunu araştırmaktır.
Özet (Çeviri)
The way for a political party to come to power in democratic countries is to present their political product package to the taste of the voters in the political market, to enable them to make political purchases and to persuade enough voters to make political purchases. The political leader is accepted as one of the most important parts of the political product package almost all over the world. In this respect, the political leader has an important weight in the total product package and the quality of the leader determines the total quality of the political product package. The aim of this study is to determine whether the voters are voting according to the advertisements used in the election campaigns, those who try to vote for the desired party, the sympathy of the voters to the leaders, or whether they vote according to party consciousness and ideological views. However, the aim of this study is to investigate how conscious the voters are in their approach to the above-mentioned issues, what factors they consider to make their choices, and what is the perception of the voters regarding political marketing practices.