Beş faktör kişilik özellikleri ve yönetici sessizliği arasındaki ilişkide karar verme stillerinin aracılık etkisi: Güneydoğu Anadolu Bölgesinde hizmet sunan 3, 4 ve 5 yıldızlı otel işletmelerinde bir araştırma
The mediating effect of decision-making styles on the effect of personality traits on managerial silence: A study of 3, 4 and 5 star hotel businesses operating in the Southeast Anatolia Region
- Tez No: 774453
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ATINÇ OLCAY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 251
Özet
Yapılan bu tez çalışmasının amacı, Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde faaliyet gösteren 3, 4 ve 5 yıldızlı otel işletmelerinde yönetici olarak çalışanların“yönetici sessizliği”ile“beş faktör kişilik”özelliklerinin arasındaki ilişkide“karar verme stillerinin”aracılık etkisini ortaya koymaktır. Öte yandan araştırma kapsamında, yönetici sessizliğinin nedenleri, yöneticilerin sesiz kalmalarında kişilik özelliklerinin etkisi ve kişilik özellikleri ile karar verme stilleri arasındaki ilişki araştırılmıştır. Söz konusu amaç doğrultusunda geliştirilen anket formu, 2022 yılının Mayıs ve Ekim ayları arasında araştırmacı tarafından bölgede bulunan otellerde tam sayım yöntemi esas alınarak uygulanmıştır. Bu kapsamda, otel işletmelerinde yönetici olarak çalışan 286 kişiye ankete uygulanmış ancak eksik ve hatalı olan anketler araştırma dışında tutularak 250 anket ile araştırma sonuçlandırılmıştır. Araştırma kapsamında toplanan veriler, SPSS 21.0 ve AMOS 21.0 paket programları kullanılarak analiz edilmiştir. Araştırma sonucunda, kişilik özellikleri ile yönetici sessizliği arasında negatif yönlü ve anlamlı, karar verme stilleri ile yönetici sessizliği arasında pozitif yönlü ve anlamlı bir ilişkinin olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca kişilik özelliklerinin, karar verme stillerini etkilemesinde, karar verme stillerinin aracılık rolünün olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis study is to reveal the mediating effect of“decision-making styles”in the relationship between“managerial silence”and“five factor personality”characteristics of employees working as managers in 3, 4 and 5 star hotels operating in the Southeastern Anatolia Region. On the other hand, within the scope of the research, the reasons for executive silence, the effect of personality traits on managers' silence, and the relationship between personality traits and decision-making styles were investigated.The questionnaire developed for this purpose was applied by the researcher between May and October of 2022 in the hotels in the region based on the full count method.In this context, the questionnaire was applied to 286 people working as managers in hotel businesses, but the missing and incorrect questionnaires were excluded from the research and the research was concluded with 250 questionnaires.The data collected within the scope of the research were analysed using SPSS 21.0 and AMOS 21.0 package programs.As a result of the research, it has been determined that there is a negative and significant relationship between personality traits and executive silence, and a positive and significant relationship between decision-making styles and executive silence.In addition, it has been determined that decision-making styles have a mediating role in the effect of personality traits on decision-making styles.