Algılanan örgütsel politika ile sapkın davranışlar arasındaki ilişkide çalışanın ahlaki kimliğinin düzenleyici rolü
The moderating role of employee's moral identity on the relationship between perceived organizational politics and deviant behaviors
  1. Tez No: 774458
  2. Yazar: AYCAN KALFAOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAKAN VAHİT ERKUTLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu çalışmada örgütsel politika ile sapkın davranışlar arasındaki ilişkide, ahlaki kimliğin düzenleyici rolü analiz edilmiştir. Araştırmanın örneklemini Nevşehir ilinde faaliyet gösteren otel işletmelerindeki 389 çalışan oluşturmaktadır. Regresyon analizi sonuçlarına göre örgütsel politika ile sapkın davranışlar arasında pozitif yönlü ve anlamlı bir ilişki olduğu, ahlaki kimlik ile sapkın davranışlar arasında ise negatif yönlü ve anlamlı bir ilişki olduğu tespit edilmiştir. Diğer yandan örgütsel politika ile ahlaki kimlik arasında anlamlı bir ilişki olmadığı ortaya konulmuştur. Benzer şekilde örgütsel politika ile sapkın davranışlar arasında ahlaki kimliğin düzenleyici rolü oynamadığı tespit edilmiştir. Gelecekteki araştırmaya yönelik öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, the moderating role of moral identity in the relationship between organizational politics and deviant behavior was analyzed. The sample of the research consists of 389 employees in hotel enterprises operating in Nevşehir province. According to the results of the study, it was determined that there was a positive and significant relationship between organizational politics and deviant behaviors, and a negative and significant relationship between moral identity and deviant behaviors. On the other hand, it has been revealed that there is no significant relationship between organizational politics and moral identity. Similarly, it was determined that moral identity did not play a moderating role between organizational politics and deviant behaviors. Recommendations for future reserarch are presented.