1930-1955 yılları arasında Doğu Türkistanlılar ile Hindistan Pakistan Hükümetleri arasındaki ilişkiler
Relations between East Turkistanis and the Governments of India-Pakistan between 1930-1955
- Tez No: 774473
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TEKİN TUNCER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 215
Özet
Çalışmamız 1930-1955 yılları arasında Doğu Türkistan'da meydana gelen gelişmeleri, Doğu Türkistan halkının Hindistan ve Pakistan'a göçü esnasında yaşadıkları sıkıntıları, burada muhacir olarak yaşadıkları zorlukları, aldıkları yardımları ve Hindistan ve Pakistan Hükümetlerinin onlara karşı tutumunu içermektedir. Çalışma sırasında hem İngiltere Milli Arşivi'nden hem de Amerika Milli Arşivi'nden yararlanılmıştır. Bu arşivlerden alınan belgeler ışığında Doğu Türkistan halkının Hindistan göçü bir nebze de olsa aydınlatılmaya çalışılmıştır. Bu arşivlerin yanı sıra kullandığımız, göçe katılan kişilerin kaleme aldığı eserler de bu dönemi aydınlatmada mühimdir. Aynı zamanda Doğu Türkistan'da yaşanan mücadeleleri anlatan yerli ve yabancı eserlerden ve makalelerden de faydalanılmıştır. Ayrıca çalışmada kullanılan yabancı basın haberleri de olaya farklı noktalardan bakış açısı sağlaması dolayısıyla mühimdir. Çalışma sayesinde Doğu Türkistanlıların Hindistan'a göçü sonrasında yaşadıkları her şey tam olarak açıklığa kavuşturulmuştur demek mümkün değildir. Çünkü 1947 yılına kadar Hindistan İngiliz sömürgesidir ve Doğu Türkistanlı göçmenlerin gidişinden kısa bir süre sonra Pakistan, Hindistan'dan ayrılmıştır. Bu dönemi aydınlatabilecek belgelerin tek bir merkezde olması mümkün değildir. Çalışma sayesinde Doğu Türkistanlıların Hindistan ve Pakistan'da yaşadıkları süreçte bu devletlerin yardımları, muhacirlere karşı yaklaşımları, yerel halkın bu insanlara karşı tutumu, muhacirlerin Hindistan'da kampta yaşadıkları sıkıntılar gün yüzüne çıkarılmıştır.
Özet (Çeviri)
Our study includes the developments that took place in East Turkestan between 1930-1955, the problems experienced by the people of East Turkestan during their migration to India and Pakistan, the difficulties they experienced as immigrants here, the aid they received, and the attitudes of the Governments of India and Pakistan towards them. During our study, we have benefited from both the British National Archives and the American National Archives. In the light of the documents taken from these archives, we tried to illuminate the Indian migration of the people of East Turkestan to some extent. In addition to these archives, the works written by the people who participated in the migration we use are also important in illuminating this period. At the same time, we have benefited from local and foreign works and articles describing the struggles in East Turkestan. In addition, the foreign press news we used in the study is important for us as it provides a perspective on the event from different points. Thanks to our study, it is not possible to say that everything that the people of East Turkistan experienced after their migration to India has been fully clarified. Because until 1947, India was a British colony and shortly after the departure of East Turkestan immigrants, Pakistan left India. In other words, it is not possible to have documents that can illuminate the period in a single center. However, thanks to our study, the help of the states of India and Pakistan, their approach to the immigrants, the attitude of the local people towards these people, and the problems that the immigrants experienced in the camp in India during the process of the East Turkestan people in India and Pakistan were revealed.