Kriminal birim personeline özgü atama karar destek sistemi: CrimA
Decision support system for criminal units personnel assignment: CrimA
- Tez No: 774573
- Danışmanlar: PROF. DR. AYBÜKE AYŞE TURAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Kamu Yönetimi, İşletme, Industrial and Industrial Engineering, Public Administration, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Polis Akademisi
- Enstitü: Adli Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Delil Bilimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu tez çalışmasında Emniyet Genel Müdürlüğü kriminal birimlerinde görevli personel atamaları optimize edilerek, zaman ve maliyet etkin bir karar destek sistemi geliştirilmiştir. Microsoft Excel VBA programı ile modelleme yapılmış ve uygulanması kolay, ekonomik ve özgün bir tasarım sunulmaktadır. Ayrıca kritik personelin atamalarına sistemsel bir yaklaşım yapılmıştır. Özellikle adalete hizmet eden birimlerde görevli eğitimli teknik personel atamalarına dair motivasyonunun yüksek tutulması amaçlanmıştır. Geliştirilen model sayesinde kriminal personel atamalarında bilgi, birikim ve tecrübelerine göre otomatik planlama yapılabilmektedir. CrimA'nın planlamaların tek tek yapıldığı düzenlemeye göre zamandan ve maliyetten tasarruf sağlayacağı değerlendirilmektedir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, a time and cost-effective decision support model have been developed by optimizing personnel assignments in criminal units of the General Directorate of Security. By modeling with the Microsoft Excel VBA program; an easy-to-apply, economic and unique design is presented. In addition, a systematic approach has been introduced to the assignment of critical personnel. It is aimed to keep the motivation high for the trained technical personnel assignments, especially in the units serving justice. Thanks to the developed model, automatic planning can be made in the assignments of the criminal unit personnel according to their knowledge, experience, and experience. It is evaluated that CrimA will save time and cost according to the arrangement where the planning is done one by one.