Türkiye'nin Ege Denizi Kıyılarında archaeogastropoda (Mollusca-gautropoda)'nın dağılımı ve biyoekolojisi
Distribution and bioecology of archaeogastropoda (Mollusca-dastropoda) in the Turkish Aegean coast
- Tez No: 77469
- Danışmanlar: PROF. DR. ZEKİ ERGEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 202
Özet
IV ÖZET TÜRKİYE'NİN EGE DENİZİ KIYILARINDA ARCHAEOGASTROPODA (MOLLUSCA - GASTROPODA)' NTN DAĞILIMI VE BİYOEKOLO JİSİ ÖZTÜRK, Bilal Doktora Tezi, Su Ürünleri Anabilim Dalı Tez Yöneticisi : Prof. Dr. Zeki ERGEN Eylül, 1998, 188 sayfa Bu tez, Türkiye'nin Ege Denizi kıyılarında dağılım gösteren Archaeogastropoda (Gastropoda-Mollusca) üyelerini saptamak amacıyla yapılmıştır. Söz konusu kıyı şeridinden seçilen 24 istasyonun farklı biyotoplarından yapılan örneklemelerde 2608 birey toplanmıştır. Bunların değerlendirilmeleri sonucunda Archaeogastropoda üstordosu içinde yer alan 3 ordo, 9 familya, 15 genus, 31 tür ve 5 alttür tesbit edilmiştir. Bunlardan Jujubinus karpathoensis Türkiye'nin Gastropoda faunası için, Diodora italica, Gibbula raritineata ve Tricolia speciosa Türkiye'nin Ege ve Akdeniz kıyılan için, 14 tür ve 3 alttür Türkiye'nin Ege Denizi Gastropoda faunası için, Scissurella costata, Sinezona. cingulata ve Jujubinus karpathoensis ise Kuzey Ege Denizi için yeni kayıttır. Ayrıca bu çalışmada saptanan türlerin dağılımları ve ekolojik özellikleri de ele alınmış, bunların dağılımım ve ekolojilerini aydınlatmak için çeşitli analizler yapılmıştır. Anahtar sözcükler : Archaeogastropoda, Ege Denizi, dağılım, sistematik, biyoekoloji
Özet (Çeviri)
ABSTRACT DISTRIBUTION AND BIOECOLOGY OF ARCHAEOGASTROPODA (MOLLUSCA-GASTROPODA) IN THE TURKISH AEGEAN COAST ÖZTÜRK, Bilal PhD in Fishery Faculty Supervisor: Prof. Dr. Zeki ERGEN September, 1998, 188 pages This thesis was carried out for determining the members of Archaeogastropoda (Mollusca-Gastropoda), distributed along the Turkish Aegean coast. Taxonomical analysis of the samples taken from the different biotopes of the selected stations in the coastline revealed 2608 individuals belonging to 3 orders, 9 families, 15 genus, 3 1 species and 5 subspecies. Of the species encountered Jujubinus karpathoensis were new to the Turkish gastropod fauna; Diodora italica, Gibbula rarilineata and Tricolia speciosa to the Turkish Aegean and Mediterranean coasts; Scissurella costata, Sinezona cingulata and Jujubinus karpathoensis to the northern Aegean Sea; and 14 species and 3 subspecies to the gastropoda fauna of the Turkish Aegean Sea. Furthermore, the distribution and ecology of the species determined were taken into account, and various analysis to enlight their ecology and distribution were performed Keywords : Archaeogastropoda, Aegean Sea, distribution, systematic, bioecology