Nonekstensif fiziksel sistemler için yeni bir formalizm: Genelleştirilmiş istatistiksel termodinamik ve uygulamaları
A New formalism for nonextensive physical system: Generalized statistical thermodynamics and its applications
  1. Tez No: 77482
  2. Yazar: UĞUR TIRNAKLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FEVZİ BÜYÜKKILIÇ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu çalışmada, genelleştirilmiş istatistiksel termodinamik (GİT) çerçevesinde faktorizasyon yaklaşımı kullanılarak daha önce elde edilmiş olan genelleştirilmiş dağılım fonksiyonlarının bazı fiziksel sistemlere uygulamaları üzerinde durulmuş ve nonekstensiflik parametresi olarak bilinen q entropi indisi için bazı sınır değerler belirlenmiştir. Bunun yanı sıra, son zamanlarda oldukça ilgi çeken bir konu olan GİT ile kuantum grupları arasındaki ilişki, Landau diamanyetizmasını her iki formalizm altında incelemek suretiyle araştırılmıştır. Elde edilen sonuçların, daha önce bulunmuş sonuçlarla uyumlu olduğu görülmüştür. Son olarak, kuantum sistemlerinin zaman içinde evrimi GİT çerçevesinde ele alınarak genelleştirilmiş evrim operatörü elde edilmiştir. Bulunan sonuçlar, basit bir kuantum mekaniksel sisteme uygulanarak nonekstensifliğin bu tip sistemlerin evrimine etkisi araştırılmıştır. Anahtar sözcükler : Nonekstensif sistemler, Tsallis istatistiği, boson ve fermion sistemleri, dağılım fonksivonları. kuantum oranları
Özet (Çeviri)
In this study, in the framework of the generalized statistical thermodynamics (GST), the applications of the previously obtained generalized distribution functions within the factorization approach to some physical systems have been considered and some bounds upon the entropic index q, which is known as the nonextensivity parameter, have been deduced. In addition to this, the connection between GST and quantum groups, a subject of recent interest, has been investigated by means of studying Landau diamagnetism within both formalisms. It is seen that the results are in good agreement with those obtained before. Finally, considering the time evolution of quantum systems within GST, the generalized evolution operator has been obtained. Applying these results to a simple quantum mechanical system, the effect of nonextensivity to the evolution of quantum systems has been examined. Keywords : Nonextensive systems, Tsallis statistics, boson and fermion systems, distribution functions, quantum groups.