3-6 yaş arası çocukların anne baba ilişkileri ile sosyal davranışları arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examination of the relationship between parent relations and social behaviors of children between 3-6 years old
  1. Tez No: 774831
  2. Yazar: GÖZDE ULUDOĞAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HANDAN DOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Maltepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Gelişim Psikolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Araştırmanın temel amacı 3-6 yaş arası çocukların anne baba ilişkileri ve sosyal davranışları arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Bu nedenle 3-6 yaş arası 120 çocuğun ebeveynlerine Çocuk Anababa İlişki Ölçeği, 50 anaokulu öğretmenine de Okul Öncesi Sosyal Davranış Ölçeği – Öğretmen Formu uygulanmıştır. Araştırmada, okul öncesi çağındaki çocuk ile ilgili temel veriler (yaş, cinsiyet, kardeş sayısı, ebeveyn öğrenim durumu, ebeveyn medeni durumu) toplanmıştır. Elde edilen veriler IBM SPSS 26 (Statistical Package for Social Sciences) istatistik programıyla birlikte analizi yapılmıştır. Kullanılan iki ölçeğin güvenirlik düzeyleri Cronbach's Alpha katsayısıyla test edilirken; elde edilen verilerin normal veya normal olmayan dağılımdan hangisine uygun olup olmadığı ise çarpıklık ve basıklık değerleri ile tespit edilmiştir. Çalışmaya katılan ebeveynler hakkındaki verilerin değerlendirilebilmesi için frekans yüzdesine bakılmıştır. Sunulan hipotezleri test etmek için T-Testi, Anova Analizi ve Korelasyon Analizi kullanılmıştır. Çalışmaya katılan 3-6 yaş çocukların olumlu sosyal davranışlar sergilemesinin cinsiyet değişkeniyle anlamlı bir ilişkisi varken; yaş değişkeniyle anlamlı bir ilişkisi bulunmamaktadır. Örneklem grubumuz olan anne ve babanın eğitim düzeyleri ile çocuklarının sosyal davranışları arasında anlamlı bir ilişki bulunurken; anne ve babanın medeni durumlarıyla, çocuğun kardeş sayısı arasında anlamlı bir ilişki bulunamamıştır. Çalışmaya katılan 3-6 yaş arası çocukların anne baba ilişkileri ile birbirinden bağımsız değerlendirilmek koşuluyla ebeveynlerinin eğitim düzeyleri arasında anlamlı bir ilişki bulunamamıştır. Ayrıca çocuklar ve ebeveynleri arasındaki ilişki ile ailenin sahip olduğu çocuk sayısı arasında anlamlı bir ilişki bulunmamıştır. Son olarak çalışmaya katılan 3-6 yaş arası çocukların sosyal davranışlarıyla anne baba ilişkileri arasında anlamlı bir ilişki bulunamamıştır.
Özet (Çeviri)
The main purpose of the study is to examine the relationship between parental relationships and social behaviors of children aged 3-6. For this reason, the Child-Parent Relationship Scale was applied to the parents of 120 children aged 3-6, and the Preschool Social Behavior Scale-Teacher Form was applied to 50 kindergarten teachers. In the study, basic data (age, gender, number of siblings, parent education status, parent marital status) about the preschool age child were collected. The obtained data were analyzed with the IBM SPSS 26 (Statistical Package for Social Sciences) statistical program. While the reliability levels of the two scales used were tested with the Cronbach's Alpha coefficient; Whether the data obtained is suitable for normal or non-normal distribution was determined by skewness and kurtosis values. In order to evaluate the data about the parents participating in the study, the frequency percentage was examined. T-Test, Anova Analysis and Correlation Analysis were used to test the hypotheses presented. While there is a significant relationship between the gender variable and the positive social behaviors of the children aged 3-6 participating in the study; There is no significant relationship with the age variable. While there is a significant relationship between the education levels of the parents, our sample group, and their children's social behaviors; No significant relationship was found between the marital status of the parents and the number of siblings of the child. No significant relationship was found between the parental relationships of the children aged 3-6 participating in the study and the education levels of their parents, provided that they are evaluated independently from each other. In addition, there was no significant relationship between the relationship between children and their parents and the number of children the family had. Finally, no significant relationship was found between the social behaviors of the children aged 3-6 and their parent relationships.