Cerrahi yoğun bakım hastalarının deneyimleri ve memnuniyet düzeyleri
Surgery intensive care patients experience and satisfaction levels
  1. Tez No: 774970
  2. Yazar: MEHMET EKİZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEVBAN ARSLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 43
Özet
Çalışma, genel cerrahi yoğun bakım ünitesinde (GCYBÜ) yatan hastaların, yoğun bakım deneyimleri ve memnuniyet Düzeylerini belirlemek amacıyla tanımlayıcı kesitsel olarak yürütülmüştür. Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi GCYBÜ'de yürütülen çalışmaya; cerrahi YBÜ'de yatmakta olan, araştırma kriterlerine uyan ve katılımı kabul eden 153 hasta dâhil edilmiştir. Verilerin toplanmasında“Kişisel Bilgi Formu”,“Yoğun Bakım Deneyim Ölçeği (YBDÖ)”ve“Görsel Analog Hasta Tatmin Skalası (GAHTS)”kullanılmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde tanımlayıcı istatistikler, kategorik ölçümler sayı ve yüzde olarak, sürekli ölçümlerse ortalama, standart sapma ve minimum-maksimum olarak özetlendi. Araştırma sonucunda hastaların yaş ortalamalarının 56,8±15,4 ve % 62,7'sinin erkek olduğu görülmüştür. Eğitim durumu açısından hastaların %45,8'inin ilkokul mezunu, % 81,7'sinin evli, %57,5'inin çalışmadığı, tespit edildi. Araştırmada hastaların cinsiyet, medeni durum, eğitim durumu, çalışma durumu ve gelir durumlarına göre, GAHTS ve YBDÖ puan ortalamaları arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark olmadığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The study was conducted as a descriptive cross-sectional study to determine the intensive care experience and satisfaction levels of patients hospitalized in the general surgery intensive care unit (GSICU). In the study carried out at Çukurova University Faculty of Medicine GCYBU; 153 patients who were hospitalized in the surgical ICU, who met the research criteria and accepted to participate, were included.“Personal Information Form”,“Intensive Care Experience Scale (YBDÖ)”and“Visual Analogue Patient Satisfaction Scale (VAHTS)”were used to collect data. In the evaluation of the data, descriptive statistics, categorical measurements were summarized as numbers and percentages, and continuous measurements were summarized as mean, standard deviation, and minimum-maximum. As a result of the research, it was seen that the mean age of the patients was 56.8±15.4 and 62.7% of them were male. In terms of educational status, it was determined that 45.8% of the patients were primary school graduates, 81.7% were married, 57.5% were not working. In the study, it was determined that there was no statistically significant difference between the mean scores of GAHTS and YBDÖ according to the gender, marital status, educational status, employment status and income status of the patients.