Teniscilerin optimal performans duygu durumları ile tenis performansları arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examination of the relationship between the optimal perfonmance emotions of tenni̇s players and their tennis performances
- Tez No: 775048
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ RAMAZAN CEYLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bayburt Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Araştırmanın amacı tenisçilerin performans duygu durumları ile tenis performansları arasındaki ilişkilerin incelenmesidir. Araştırmaya Türkiye Tenis Federasyonunda lisanslı ve aktif olarak 5 yıldan fazla tenis oynayan yılda en az 15 turnuvaya katılan sporculardan çalışma gurubu oluşturdu. 24 erkek 17 kadın sporcu olmak üzere toplam 41 sporcu gönüllü olarak katılımı sağlandı. Araştırmada üç farklı veri toplama aracı kullanıldı. Birincisi sporcuların demografik özelliklerinin belirlenmesi için araştırmacı tarafından geliştirilen“Kişisel Bilgi Formu”uygulandı. İkincisi fiziksel aktivite ve spor ortamındaki optimal performans duygu durumunu değerlendirmek amacı ile Jackson ve Eklund (2004) tarafından geliştirilen ve Aşçı, Çağlar, Eklund, Altıntaş ve Jackson (2007) tarafından Ölçeğin Türk sporcular için geçerlik ve güvenilirlik çalışmasını yapılmış olan“Durumluk ve Sürekli Optimal Performans Duygu Durum”ölçeği uygulandı. Üçüncüsü sporcuların oynamış olduğu dört turnuvanın müsabaka sonucuna Türkiye Tenis Federasyonunun i-kort sisteminden bakılarak elde edildi.Verilerin analizinde değişkenler arasındaki farklar ve ilişkiler sırasıyla t-testi ve pearson korelasyonu ile incelenmiştir. Ayrıca değişkenlerin normalliği, shapiro-wilk, kolmogorov smirnov ve q-q plot ile araştırılmıştır.Araştırmanın sonucunda tenis sporcularının tenis performansları ile performans duygu durumları arasında cinsiyetlere göre anlamlı farklılık bulunamadı (p>0,05). Kadın tenisçilerin tenis performansı ile performans duygu durumları ilişkileri arasında anlamlı bir fark bulunamadı (p>0,05). Sadece Erkek tenisçilerin tenis performansı ile performans duygu durumları arasında pozitif yönde ve orta düzeyde bir ilişki olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to examine the relationship between the performance mood of tennis players and their tennis performances A study group was formed from the athletes who are licensed in the Turkish Tennis Federation and actively play tennis with more than 5 players and participate in at least 15 tournaments per year. A total of 41 athletes, including 24 men and 17 women, participated voluntarily.The research consists of three parts. In the first part,“Personal Information Form”developed by the researcher to determine the demographic characteristics of the athletes. In the second part, the“Status and Continuity”scale was developed by Jackson and Ekund(2004) in order to evaluate the“optimal performance mood”in the physical activity and sport environment. The validity and reliability study of the scale for Turkish athletes was conducted by Aşçı, Çağlar, Eklund, Altıntaş and Jackson(2007). In the third part, the results of the four tournaments played by the athletes were obtained by looking at the i-court online system of the Turkish Tennis Federation. In the analysis of the data, the differences and relationships between the variables were examined by the t-test and Pearson correlation. In addition, the normality of the variables was examined with shapiro-wilk, kolmogorov smirnov and q-q plots.As a result of the research, no significant difference was found between the performances of tennis players and performance emotions according to the gender (p>0.05). For only female tennis players, there is no significant difference between their tennis performances and performance emotion moods (p>0.05).