The transformation of fashion from early modernism to wearable technologies
Erken modernden giyilebilir teknolojilere modanın dönüşümü
- Tez No: 775062
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDULLAH UĞUR TANYELİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
- Yıl: 2004
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Görsel İletişim Tasarımı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Moda, görsel iletişim ile karşılıklı bir ilişkiye sahiptir. Öncelikle, moda varlığını sürdürmek için görsel iletişim teknolojilerinin varlığına ihtiyaç duyar. Moda sistemi sürekli değişim üzerine kuruludur ve bu değişim topluma ancak örsel iletişimin yolları ve araçlarıyla yayılabilir. Ayrıca, modanın kendisi de anlam üretmeye ve kişisel ifade sunmaya olanak veren bir görsel iletişim çeşididir. Bu çalışmanın amacı, modanın kendisinin ve temsiliyetinin“Giyilebilir Teknolojiler”in ortaya çıkmasıyla geçirdiği dönüşümü görsel iletişim teknolojilerinin moda sistemi için önemi çerçevesinde tartışmaktır. Bu çalışmada, modanın yayılmasının görselleştirme teknolojilerin gelişmesiyle değişimi, giysinin temsiliyetinin erken modernden günümüz bilgi çağına kadar olan dönemi içinde ele alınacaktır.
Özet (Çeviri)
Fashion has a mutual relation with visual communication. First, fashion needs communication technologies to survive. The system of fashion is set on the continuous change of styles and speculations of the image of clothing that can only be represented to masses with the visual information constructed and transmitted with the tools of visual communication technologies. Second, fashion itself is a mode of visual communication allowing to create and convey meanings for individual expression. The aim of this study is to discuss the change of fashion and its representation with the emergence of wearable technologies within the conceptual framework of the role and importance of visual communication technologies for the fashion system. Visual representation of clothing from early modernism to today's information age would be covered to demonstrate how does dissemination of fashion information change and develop with the advance of visualization technologies.