Lojistik işletmelerin yeşil dağıtım faaliyetlerinin algılanan işletme performansı üzerindeki etkisi: Kocaeli uygulaması
The effect of green distribution activities of logistics enterprises on perceived business performance: The case of Kocaeli
  1. Tez No: 775200
  2. Yazar: ÖMER ELLİBEŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUALLA AKÇADAĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve Lojistik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Doğal kaynakları koruma, enerji tasarrufu sağlama ve çevre bilinci günümüzde oldukça önem arz etmektedir. Tüketiciler, günümüzde daha az kirliliğe sebep olan, geri dönüşüm oranı yüksek ürünler tercih etmektedirler. Toplumsal farkındalığı benimseyen, sosyal sorumluluk bilincinde olan ve tüketicilerin beklentilerini karşılamaya çalışan işletmeler, yeşil faaliyetlerini yeşil pazarlama kapsamında gerçekleştirmektedir. Yakıt, ambalaj ve dağıtım güzergâhının minimum seviyeye indirilmesi yeşil dağıtım faaliyetleri gibi birçok faaliyet işletmelere kâr avantajı da sağlamaktadır. Lojistik işletmelerin, dağıtım güzergâhların da alternatif yollar belirlemesi, kullanılan ambalajların ters lojistik ile dönüşümünün sağlanması işletmelere performans verimliliği sağlamaktadır. Öte yandan günümüz ticaretinde performans ölçümleri ile işletmeler rekabet avantajı elde etmektedirler. Performans ölçümleri, tüketici memnuniyetini sağlama konusunda işletmelere yol göstermektedir. Buradan hareketle bu çalışma ile lojistik işletmelerin, yeşil pazarlama ve yeşil dağıtım uygulamaları hakkında bilgi verilerek, yeşil dağıtım faaliyetlerinin işletme performansı üzerindeki etkisinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Ankette kullanılan yeşil dağıtım faaliyetlerinin algılanan işletme performansı üzerindeki etkisi ölçeklerin güvenirliliğini tespit etmek için Cronbach Alpha Testi analizine tabi tutulmuştur. Ayrıca korelasyon ve regresyon analizleri yapılmıştır. Araştırmada nicel araştırma yöntemlerinden“yüz yüze anket”yöntemi kullanılmıştır. Çalışma sonucunda ise yeşil dağıtım uygulamalarının, işletme performansı üzerinde anlamlı ve olumlu bir etkisi olduğu anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Conservation of natural resources, energy saving and environmental awareness are very important today. Today, consumers prefer products that cause less pollution and have a high recycling rate. Businesses that adopt social awareness, are aware of social responsibility and try to meet the expectations of consumers carry out their green activities within the scope of green marketing. Minimizing the fuel, packaging and distribution route also provides profit advantages to many activities such as green distribution activities. Logistics distribution, determination of alternative distribution routes and providing reverse logistics communication of used packages provide performance to their businesses. On the other hand, in today's trade, businesses gain competitive advantage with performance measurements. Performance measurements guide businesses in ensuring consumer satisfaction. From this point of view, with this study, it is aimed to determine the effect of green distribution activities on business performance by giving information about green marketing and green distribution practices of logistics enterprises. The effect of green distribution activities used in the survey on perceived job performance was subjected to Cronbach Alpha Test analysis to determine the reliability of the scales. In addition, correlation and regression analyzes were performed. One of the quantitative research methods,“face-to-face survey”method was used in the research. As a result of the study, it was understood that green distribution practices have a significant and positive effect on business performance.