Süt molar dişlerde farklı matriks sistemleri ile restore edilen sınıf 2 kompomer ve kompozit rezin restorasyonların arayüz kontakt noktası sıkılığı ve marjinal taşkınlık açısından in-vitro değerlendirilmesi
In-vitro evaluation of class 2 compomer and composite resin restorations restored with different matrix systems on primary molar teeth in terms of proximal contact tightness and marginal overhang
- Tez No: 775268
- Danışmanlar: PROF. DR. CENGİZ HALUK BODUR
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Diş Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu çalışmada kompomer ve kompozit rezin materyaller ile restore edilen sınıf 2 kavitelerde, komşu dişle kontakt sağlamada kullanılan matriks sistemlerinin, proksimal kontakt sıkılığı ve marjinal taşkınlık açısından karşılaştırılması amaçlanmıştır. Arayüz bölgesi restorasyonu, diş eti sağlığı ve sekonder çürük oluşumunun engellenmesi için doğala en yakın şekilde yapılmalıdır. İn vitro yapılan bu çalışmada, 3 boyutlu yazıcı ile, plastik modelin süt dişleri üzerinde oluşturulan toplam 50 standardize sınıf 2 kavite, 5 farklı matriks grubuna ayrılmıştır (n=10). Her grup kompomer ve kompozit rezin ile restore edilmiş, her diş proksimal kontakt sıkılığı ölçümü için model ile birlikte Universal test cihazına yerleştirilmiştir. 0.04 mm kalınlıktaki yengeç matriks bandı, oklüzal yönde dakikada 5 mm hareket ettirilerek maksimum sürtünme kuvveti ölçülmüştür. Daha sonra stereo mikroskop ile arayüzden dijital görüntüler elde edilmiş, gingival ½ sınırlar işaretlenmiş ve restorasyon sınırlarından kavite sınırlarının çıkarılmasıyla elde edilen alanın hesaplanması ile marjinal taşkınlık değerlerine ulaşılmıştır. Matriks grupları arasında proksimal kontakt sıkılığı ve marjinal taşkınlık ortalama değerleri karşılaştırılması Kruskal-Wallis Testi ile, her matriks grubunda kompomer ve kompozit rezin restorasyon materyali arasındaki farklar Bağımsız Örneklem T testleri ile istatistiksel olarak analiz edilmiştir. Her bir grup analizi için etki büyüklükleri hesaplanmıştır. Matriks grupları arasında proksimal kontakt sıkılığı değerleri yönünden anlamlı fark görülmemiştir. Tofflemire kullanılan restorasyonlarda marjinal taşkınlık değerleri Walser, Metafix ve Supercap kullanılanlardan, Omnimatrix kullanılan restorasyonlarda ise Metafix ve Supercap kullanılanlardan anlamlı derecede düşük bulunmuştur. Tofflemire, Omnimatrix, Metafix, Supercap ve Walser matrikslerde kompomer yerine kompozit rezin kullanımı proksimal kontakt sıkılığı açısından fark yaratmamıştır. Walser ve Metafix matriksler kullanıldığında kompomer ya da kompozit rezin kullanımı marjinal taşkınlık açısından anlamlı fark yaratmazken, Omnimatrix ve Supercap kullanıldığında kompomer restorasyonlar daha yüksek ölçüde, Tofflemire matriks kullanıldığında kompozit rezin restorasyonlar daha yüksek ölçüde marjinal taşkınlık ile sonuçlanmıştır. Bu çalışmadan elde edilen verilere göre, süt dişlerini en başarılı şekilde restore edebilmek, diş eti iltihabının ve sekonder çürük riskinin önüne geçmek için, süt dişi morfolojisine uygun matriks sisteminin seçimi çok büyük önem arz etmektedir.
Özet (Çeviri)
It was aimed to compare the matrix systems used to provide contact with the adjacent tooth in class 2 cavities restored with compomer and composite resin materials in terms of proximal contact tightness and marginal overhang. The interface area should be restorated in the closest way to nature to prevent gingival health and secondary caries formation. In this in vitro study, a total of 50 standardized class 2 cavities created on the primary teeth of the plastic model with a 3D printer were divided into 5 different matrix groups (n=10). Each group was restored with compomer and composite resin, and each tooth was placed in the Universal test device with the model for proximal contact tightness measurement. The maximum friction force was measured by moving the ivory matrix band with a thickness of 0.04 mm in the occlusal direction of 5 mm per minute. Then, digital images were obtained from the interproximal area with a stereo microscope, the gingival ½ borders were marked, and the marginal overhang values were obtained by calculating the area obtained by subtracting the cavity borders from the restoration borders. Comparison of mean proximal contact tightness and marginal overhang values between matrix groups was analyzed statistically by Kruskal Wallis Test, and differences between compomer and composite resin restoration material in each matrix group were analyzed by Independent Sample T tests. Effect sizes were calculated for each group analysis. There was no significant difference between the matrix groups in terms of proximal contact tightness values. Marginal overhang values in restorations using Tofflemire were found to be significantly lower than Walser, Metafix and Supercap. Restorations using Omnimatrix were found to be significantly lower than those using Metafix and Supercap. The use of composite resin instead of compomer in Tofflemire, Omnimatrix, Metafix, Supercap and Walser matrices did not make any difference in terms of proximal contact tightness. While the use of compomer or composite resin did not make a significant difference when Walser and Metafix were used, compomer restorations resulted in a higher degree of marginal overhang when Omnimatrix and Supercap were used, and composite resin restorations resulted higher when Tofflemire matrix was used. According to the information obtained from this study, in order to prevent gingivitis and the risk of secondary caries, it is very important to restore the primary teeth properly and to choose the matrix system that is most suitable for the morphology of the primary teeth.