The effects of translanguaging pedagogy on emergent bilinguals' language mindset, academic achievement and perceived self-efficacy
Dil alaşımı pedagojisinin çift dilli öğrencilerin dil zihniyetleri, akademik başarısı ve algılanan öz yeterlilikleri üzerindeki etkileri
  1. Tez No: 924893
  2. Yazar: YUNUS EMRE KOYUNCUOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALİ ÖZTÜFEKÇİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu çalışma, dil alaşımı pedagojisinin çift dilli öğrencilerin dil zihniyetleri, akademik başarısı ve algılanan öz yeterlilikleri üzerindeki etkilerini incelemektedir. Türkiye'deki kar amacı gütmeyen bir vakıf üniversitesinde, iki deney grubunda 30 öğrenci ve iki kontrol grubunda 36 öğrenci olmak üzere toplamda 65 saatlik planlanmış dil alaşımı eğitimi üzerinden yürütülen araştırma, derslerinde dil alaşımı deneyimleyen deney grupları ile araştırma yerinin standart müfredatını takip eden kontrol gruplarını kapsamaktadır. Karma yöntem tasarımını kullanarak, çalışma Dil Zihniyeti Envanteri (Lou & Noels, 2017), final sınav sonuçları, yarı yapılandırılmış mülakatlar ve araştırmacı günlüğünü entegre ederek nicel ve nitel içgörüler sundu. Verilerin analizi, dil alaşımının öğrencilerin öz yeterlilik algılarını önemli ölçüde artırdığını, gelişim odaklı bir dil zihniyeti geliştirdiğini ve akademik başarıyı yükselttiğini ortaya koydu. Ayrıca, mülakatlar dil alaşımının duygusal ve psikolojik destek sağladığını, dil inançlarında pozitif değişiklikler yarattığını ve destekleyici bir öğrenme ortamı geliştiren pedagojik etkileri vurguladı. Araştırmanın bulguları, dil eğitiminde dil alaşımının potansiyelini vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
This study examines the effects of translanguaging pedagogy on emergent bilinguals' language mindset, academic achievement and perceived self-efficacy. Conducted over a 65-hour planned translanguaging training, the research involved 30 students across two experimental groups and 36 students in two control groups in a non-profit foundation university in Turkey. The experimental groups experienced translanguaging in their lessons, while the controlled groups followed the standard curriculum of the research site. Utilizing a mixed-methods design, the study integrated quantitative and qualitative insights by utilizing Language Mindset Inventory (Lou & Noels, 2017), final exam scores and semi-structured interviews. Analysis of the data revealed that translanguaging significantly enhanced students' perceptions of their self-efficacy, fostered a growth-oriented language mindset and increased academic achievement. Moreover, the interviews highlighted how translanguaging had emotional and psychological support, positive shifts in language beliefs and pedagogical impacts that fostered a supportive learning environment. The findings of the study underscore the potential of translanguaging in language education.