Tasvir-i Efkâr gazetesi üzerine bir inceleme (Yıl: 1913-1914 / Sayı: 726-1079)
A review on Tasvir-i Efkâr newspaper (Year: 1913- 1914, Issue: 726 – 1079)
  1. Tez No: 775362
  2. Yazar: MEHMET TURAN GENÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. RAMİS KARABULUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 728
Özet
Türk basın tarihinde ikinci müstakil gazete, Tercüman-ı Ahval'den sonra yayım hayatına başlayan Tasvir-i Efkâr'dır. Çalışmamızda, İbrahim Şinasi Efendi tarafından 1862 yılında yayımlanmaya başlanan Tasvir-i Efkâr'ın 1913-1914 yılları arasında çıkan 353 nüshası incelenmiştir. İncelemeye konu olan dönemde I. Balkan Harbi sonlanacak, bir müddet sonra II. Balkan Harbi başlayacaktır. Kendi aralarında menfaat mücadelesine giren büyük devletler,“İtilaf-ı Müselles”ve“İttifak-ı Müselles”adları altında kümelenmişlerdir. Barış, borçlanma, silahlanma gibi konular etrafında gelişen yoğun diplomasi ortamında uluslararası gündem; girift siyasi, ekonomik ve askerî meselelerle meşguldür. Osmanlı Devleti bu süreçte yukarıda belirtilen dış gündemle beraber, içeride birtakım gelişmelerle karşı karşıyadır. Balkan Harbi ve Rumeli'nin kaybı; devleti büyük askerî, beşerî ve iktisadî problemlere maruz bırakmıştır. Bu dönemde yaşanan Sadrazam Mahmut Şevket Paşa suikastı, içerideki çalkantılı durumun açık bir göstergesidir. Bir taraftan dış talep ve müdahaleler, diğer taraftan görülen ihtiyaç gereği hükûmet; idari, askerî ve mali ıslahatlar yapmaktadır. Tasvir-i Efkâr bu dönemde yayımını maddi zorluklara rağmen sürdürebilmiş; sosyal, siyasî, askerî ve ekonomik gelişmelere geniş yer verdiği sütunlarını, edebî ve kültürel konulardaki yazılara da açmıştır. Gazetede manzum ve düzyazı edebî metinlerin yanı sıra, tanınmış çok sayıda imzanın da yer aldığı tespit edilmiştir. 1913-1914 yılları arasındaki yayım hayatı incelenmiş olan Tasvir-i Efkâr'ın, araştırmacıları ilgilendirecek birçok önemli bilgi ve belge içerdiği görülmüştür. Süreli yayınlar bakımından önemli bir dönemi aydınlatan bu çalışmanın bilim âlemine önemli faydalar sağlayacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The second independent newspaper in Turkish press history is Tasvir-i Efkâr, which started its publishing life after Tercüman-ı Ahval. In our study, 353 copies of Tasvir-i Efkâr, which was started to be published by Ibrahim Şinasi Efendi in 1862, published between Dec. 1913-1914, were examined. During the period under review, I. The Balkan War will end, after a while II. The Balkan War will begin. The great states that have entered into a struggle for interests among themselves have clustered under the names of“Triple Entente”and“Triple Alliance”. Dec. In the intense diplomatic environment that develops around issues such as peace, borrowing, armament, the international agenda is busy with intricate political, economic and military issues. In this process, the Ottoman State is facing a number of developments at home along with the above-mentioned foreign agenda. The loss of the Balkan War and Rumelia exposed the state to major military, human and economic problems. The assassination of Grand Vizier Mahmut Şevket Pasha, which took place during this period, is a clear indication of the turbulent situation inside. On the one hand, due to external demands and interventions, on the other hand, the government makes administrative, military and financial reforms in accordance with the needs seen. Tasvir-i Efkâr was able to continue its publication despite financial difficulties during this period; it also opened its columns, in which it gave wide coverage to social, political, military and economic developments, to articles on literary and cultural issues. It has been determined that in addition to verse and prose literary texts, a large number of well-known signatures were included in the newspaper. It has been seen that Tasvir-i Efkâr, whose publishing life between 1913 and 1914 has been Deciphered, contains many important information and documents that will interest researchers. It is thought that this study, which illuminates an important period in terms of periodicals, will provide important benefits to the scientific world.