İnsan kaynakları yönetimi uygulamalarından eğitim ve geliştirmenin işten ayrılma niyeti üzerindeki etkisinde örgütsel bağlılığın aracı rolü
The mediating role of organizational commitment in the effect of training and development, one of the human resources management practices, on intention to leave
  1. Tez No: 775693
  2. Yazar: GİZEM ERGİNTÜRK KAHRAMAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ÇAKAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Başkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
Bu çalışma, insan kaynakları yönetimi uygulamalarından eğitim ve geliştirme faaliyetlerinin, çalışanların işten ayrılma niyetleri üzerindeki etkisinde örgütsel bağlılığın aracı rolünün belirlenmesi amacı için gerçekleştirilmiştir. Çalışmanın ilk bölümünde, çalışmanın geneline ilişkin giriş bölümü sunulduktan sonra, çalışmanın ikinci bölümde tezin bağımlı değişkeni olarak işten ayrılma niyeti incelenmiştir. Akabinde insan kaynakları uygulamalarına değinilmiş olup, bu bölümde ise tezin bağımsız değişkeni olan insan kaynakları uygulamalarından eğitim ve geliştirme faaliyetlerine detaylıca yer verilmiştir. Çalışmanın dördüncü bölümünde tezin aracı değişkeni olan örgütsel bağlılıktan bahsedilmiştir. Dördüncü bölümü içinde yer alan örgütsel bağlılığı etkileyen faktörler alt başlığı altında ise, tezin düzenleyici değişkenleri olan ücret ve deneyime açıklık faktörlerine yer verilmiştir. Çalışmanın son bölümünde ise tez çalışması sürecinde yapılan anketin sonuçlarından elde edilen verilere göre hipotezler kurulmuş ve yapılan istatistiksel hesaplamalarla hipotezlerin doğruluğu incelenmiştir. Araştırma için hazırlanan anket çalışması savunma sanayi sektöründe çalışan ve Ankara'da bulunan 460 beyaz yakalı işgörene Google Forms aracılığı ile iletilmiştir. Toparlanan cevaplarda 460 kişiden 352 kişinin örgütü tarafından bir eğitim programına tabi tutulduğu saptanmıştır. Bu kişilere yöneltilen soruların neticesinde alınan cevaplardan sonra araştırılan konu hakkında detaylı bulgular elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to determine the mediating role of organizational commitment in the effect of training and development activities, one of the human resources management practices, on employees' turnover intentions. In the first part of the study, the introduction part is given. In the second part, intention to leave the job as an dependent variable of the thesis was examined. Subsequently, human resources practices were mentioned, and in this section, training and development activities from human resources practices, which are the independent variables of the thesis, are given in detail.In the fourth part of the study, organizational commitment, which is the mediating variable of the thesis, is included. In the fourth chapter, under the sub-title of factors affecting organizational commitment, wage and openness to experience factors, which are the regulatory variables of the thesis, are included. In the fifth chapter, hypotheses were established according to the data obtained from the results of the survey conducted during the thesis study and the accuracy of the hypotheses was examined with the statistical calculations made. The questionnaire for the research was sent to 460 employees in Ankara working in the defense industry sector via Google Forms. In the collected answers, it was determined that 352 people out of 460 were subjected to a training program by the organization. After the answers to the questions posed to these people, findings were obtained about the researched subject.