Masajın Judocularda güdülenmeye etkisi
The effect of massage on motivation in Judoka
  1. Tez No: 775827
  2. Yazar: LOKMAN OLMUŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET SANİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Bu çalışma, masajın judocularda güdülenmeye etkisinin olup olmadığını belirlenmesi amacıyla yapılmıştır. Çalışma evrenini, Türkiye Olimpiyat Hazırlık Merkezlerindeki kız ve erkek judo sporcuları, örneklemini ise; Trabzon, Samsun, Ankara, Kocaeli illerinde judo yapan 50 erkek 50 kadın olmak üzere toplam 100 performans sporcusu oluşturmaktadır. Çalışmada veri toplama aracı olarak kullanılan anket iki bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde katılımcıların kişisel bilgilerinin belirlenmesi için kişisel bilgi formu yer almaktadır. Anket formunun ikinci bölümünde; 28 maddeden oluşan Sporda Güdülenme Ölçeği kullanılmıştır. Verilerin analizinde SPSS 20.0 programı kullanılmıştır. Katılımcıların demografik bilgileri frekans ve yüzde tabloları şeklinde sunulmuştur. Alt ölçekler puan ortalama, standart sapma ve çarpıklık değerleri tablo şeklinde sunulmuştur. Ölçek puanlarının normallik sınamasında Çarpıklık ve Basıklık (Skewness ve Kurtosis) katsayısı kullanılmıştır. Sürekli bir değişkenden elde edilen puanların normal dağılım özelliğinde kullanılan çarpıklık katsayısının (Skewness) ± 1.5 sınırları içinde kalması puanların normal dağılımdan önemli bir sapma göstermediği şeklinde yorumlanabilir. Yapılan normallik sınamasında alt ölçek puanlarının normal dağılım gösterdiği tespit edildiğinden analizlerde parametrik testlerden eşleştirilmiş t testi ve uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to determine whether massage has an effect on motivation in judoists. Study universe, Turkey Olympic Preparation Center in male and female judo athletes, the sample; In Trabzon, Samsun, Ankara and Kocaeli provinces, 50 male and 50 female athletes are conducting judo. The questionnaire used as data collection tool consists of two parts. In the first part, personal information form is used to determine the personal information of the participants. In the second part of the questionnaire; Sports Motivation Scale consisting of 28 items was used. SPSS 20.0 program was used to analyze the data. Demographic information of the participants is presented as frequency and percentage tables. The mean, standard deviation and skewness values of the subscales were presented in tabular form. Skewness and kurtosis coefficients were used in the normality test of scale scores. The scoring coefficient (Skewness) used in the normal distribution characteristics of the scores obtained from a continuous variable can be interpreted as not having a significant deviation from the normal distribution. Since the subscale scores were found to be normal in the normality test, paired t-test and parametric tests were used in the analyzes.