İlkokul öğretmenlerinin ve öğrencilerinin resimli çocuk kitapları ve masallara yönelik metaforik algıları
Primary school teachers and students metephor perceptions about childrens picturebooks and tales
  1. Tez No: 776069
  2. Yazar: KÜBRA İREM DELİORMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ULUSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 155
Özet
Bu araştırmada ilkokul öğretmenlerinin ve öğrencilerinin (1., 2., 3. ve 4. sınıf) resimli çocuk kitaplarına ve masallara yönelik algılarının metafor aracılığıyla incelenmesi amaçlanmıştır. Çalışma ilkokul öğretmenlerinin ve öğrencilerinin metaforlarını inceleyen nitel bir araştırmadır. Araştırmanın çalışma grubunu, 2021-2022 eğitim-öğretim yılında Ankara ili Çankaya ilçesinde yer alan on altı ilkokulda görev yapan 260 öğretmen ve bu okullarda öğrenim gören 2000 öğrenci oluşturmaktadır. Araştırmaya katılan öğretmen ve öğrencilere resimli çocuk kitapları ve masallarla ilgili metafor formu dağıtılmıştır. Bu form aracılığıyla veriler toplanmıştır. Formda resimli çocuk kitapları ve masallarla ilgili kavramlara dikkat edilerek katılımcıların metafor üretmeleri istenmiştir. Formu eksiksiz dolduran katılımcı sayısı resimli çocuk kitabı kavramı için 229 öğretmen ve 1292 öğrenciyken masal kavramı için eksiksiz veri dolduran katılımcı sayısı 237 öğretmen ve 1355 öğrencidir. Veriler içerik analizi tekniği ile analiz edilmiştir. Araştırma sonucunda, çalışmada yer alan öğretmen ve öğrencilerin ürettikleri metaforlar incelendiğinde aralarında büyük farklılıklar olmadığı gözlenmiştir. Araştırmada en çok“film, hayal, rüya, eğlence”metaforlarının kullanıldığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this research, it is aimed to examine the perception of primary school teachers and students (1st, 2nd, 3rd and 4th grades) towards picture children's books and tales through metaphor. The study is a qualitative research examining the metaphors of primary school teachers and students. The study group of the research consist of 260 teachers working in sixteen primary schools in Çankaya district of Ankara province in the 2021-2022 academic year and 2000 students studying in these schools. A metaphor form about children's picture books and tales was distributed to teachers and students participating in the research. Data was collected through this form. In the form, the participants were asked to produce metaphors by paying attention to the concepts related to picturebooks and tales. As the number of participants who filled out the form complete was 229 teachers and 1292 students for the concept of the children's picture book, the number of participants who filled out the complete data for the concept of tales were 237 teachers and 1355 students. The data was analyzed by content analysis technique. As a result of research, when the metaphors produced by the teachers and students. In the study were examined, it was observed that there were no great differences between them. In the research it was seen that the metaphors of movie, dream, entertainment and imagination were mostly used.