Birleştirilmiş ve bağımsız (Müstakil) sınıflarda öğrenim gören öğrencilerin akran ilişkileri ve sosyal katılım becerilerinin karşılaştırılması
A comparison of the peer relationship and social participation skills of students in multigrade and independent (Detached) classes
  1. Tez No: 776077
  2. Yazar: FATMA BİLGİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET AKİF SÖZER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Araştırmanın amacı, kırsal bölgelerde bağımsız (müstakil) sınıflarda öğrenim gören öğrenciler ile birleştirilmiş sınıflarda öğrenim gören öğrencilerin akran ilişkileri ve sosyal katılım becerilerinin alt boyutlarını karşılaştırarak saptamaktır. Araştırmada nicel ve nitel araştırma yöntemleri birlikte kullanılmıştır. Araştırma 2021-2022 eğitim öğretim yılında Kars ili Sarıkamış ilçesindeki Millî Eğitim Bakanlığına bağlı köy ilkokullarında öğrenim gören 3 ve 4. sınıf 304 öğrenci üzerinde yapılan nicel verilerle sınırlı tutulmuştur. Araştırma için öğrencilerin sosyal, kültürel ve çevresel faktörleri göz önünde bulundurularak öğrencilerin hepsi köy okullarında öğrenim görmesi esas alınmıştır. Çalışmada öğrencilerin, ölçme aracı olarak kullanılan ''Akran İlişkileri Ölçeği'' ve ''Sosyal Katılım Becerileri Ölçeği'' uygulanmıştır. Elde edilen nicel veriler SPSS paket programı ile analiz edilmiştir. Araştırma sonucunda bağımsız ve birleştirilmiş sınıflarda akran ilişkilerinde anlamlı bir farklılık bulunamamış ama sosyal katılım becerilerinde anlamlı bir farklılık olduğu, bağımsız sınıfların sosyal katılım becerilerinin daha yüksek olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to compare the sub-dimensions of peer relations and social participation skills of students studying in independent (detached) classes and those studying in multigrade classes in rural areas. Quantitative and qualitative research methods are applied together in the research. It is based on the quantitative data collected during the 2021-2022 academic year from 304 students in the 3rd and 4th grades which are located in the Sarıkamış County of Kars Province. In the research, considering the social, cultural and environmental factors of the students, it is taken as a basis that all of the students are educated in village schools. In the study,“Peer Relationship Scale”and“Social Participation Skills Scale”, are applied to the students as measurement tools. Besides, the quantitative data obtained are analyzed with the SPSS package program. As for the analysis of qualitative data. As a result of the research, no significant difference is found in peer relations between independent and multigrade classes, but it is found that there is a significant difference in social participation skills, and that of independent classes are higher.