Görsel sanatlar dersinde duyuşsal davranış eğitiminin öğrenci çalışmalarına yansıması
The reflection of affective behavior education on student studies in visual arts lesson
  1. Tez No: 776078
  2. Yazar: NAGİHAN CANER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN ELMAS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Güzel Sanatlar, Education and Training, Fine Arts
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 146
Özet
Bu araştırma görsel sanatlar dersinde duyuşsal davranış eğitiminin öğrenci resimlerine nasıl yansıdığını belirlemek amacıyla yapılmıştır. Araştırma duyuşsal davranışlardan empati ile sınırlandırılmıştır. Araştırmanın çalışma grubu Ankara ilinin Keçiören ilçesinde bulunan özel bir okulda görsel sanatlar dersi alan 3. Sınıf ve 4. Sınıf olmak üzere toplamda 32 öğrenciden oluşmaktadır. Araştırmada nicel araştırma yöntemlerinden tek gruplu ön test- son test deneysel desen ve nitel araştırma yöntemlerinden tema analizi kullanılmıştır. Araştırmanın deneysel bir çalışma olması sebebiyle veriler tek gruplu ön test son test yöntemi ile toplanmıştır. Aynı zamanda sınıf ortamında sorular sorularak görüşme verileri ve bunun yanı sıra yazılı ve görsel dokümanlar (öykü tamamlama ve resim) elde edilmiştir. Araştırmanın nitel verileri tematik analiz yöntemi ile nicel verileri ise yüzde, frekans değerlerini belirlemek amacıyla SPSS programından yararlanılarak yapılmıştır. Araştırmadan elde edilen veri analizlerinin sonucuna göre, sontest öykü tamamlama ve resim çalışmasında öntest uygulamasına kıyasla, öğrencilerin empati kurabilme düzeylerinde anlamlı bir farklılık oluştuğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
This research was carried out to determine how affective behaviour education is reflected in students' drawings in Visual Art lessons. The research is limited with one of the affective behaviors, empathy. The research group of the study consisted of 32 students from a private school 3rd and 4th grades who are taking Visual Art lessons in Ankara, Keçiören. In the research, one group-subject pre-test-post-test experimental design, one of the quantitative research methods and theme analysis of qualitative research methods were used. As the research was an experimental study, the data were collected by a single group pre-test and post-test method. At the same time, questions were asked in the clasroom, both interview data and written and visual documents (story completion and drawings) were collected.The qualitative data of the research were made using the thematic analysis method and the quantitive data, in order to determine the percentage and frequency values, were made by using the SPSS program. According to the results of the data analysis obtained from the research, it was cocluded that there was a meaningful difference in the level of empathy of the students in the posttest story completion and drawing study compared to the pretest applicaiton.