Lise düzeyinde devlet ve özel öğretim kurumlarından mezun öğrencilerin merkezi sınav başarılarına yönelik algıları
Perceptions of high school level students from state and private education on the success of the central exam
- Tez No: 776095
- Danışmanlar: PROF. DR. TAHİR ATICI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Akademik anlamda öğrencilerin okuma becerilerindeki yeterliği, problem çözme becerilerindeki gelişimi, kritik düşünme süreçlerini okuldaki eğitim ve öğretim etkinlikleri ile kazanmış olması beklenir. Bu araştırmada“Devlet kurumlarında ve özel kurumlarda verilen eğitim–öğretimin; ders saatleri, kullanılan kaynaklar, laboratuvar derslerinin yapılması, öğretim kurumlarında merkezi sınavlara yönelik çalışmaların yapılması ve ebeveyn eğitim düzeylerinin merkezi sınavlarda öğrencilerin başarı algısına etkisi nedir?”sorusuna yanıt aranmıştır. Ankara ilinde yapılan bu çalışmada 70 adet katılımcının %24,29'u (n=17) özel öğretim kurumlardan mezun iken %75,71'i (n=53) devlet öğretim kurumlarından mezun olan öğrencilerden oluşmuştur. Öğrencileri yaşama hazırlayan kurum olarak okul, öğrenci gelişimini farklı yönlerde sağlamak durumundadır. Eğitimin, yıllardır süregelen ve veliden veliye, öğrenciden öğrenciye değişen, bir görüş ayrılığının yaşandığı, insanların gruplaştığı, eğitim kalitesinin ve öğretmen kalitesinin tartışıldığı bir durum içerisinde olduğu görülmektedir. Eğitim sistemimiz içerisinde özel ve devlet kurumlarının aslında aynı müfredata bağlı, aynı eğitimi farklı olanaklar dâhilinde vermesi ve buna bağlı olarak katılımcıların merkezi sınav başarılarının algısal olarak karşılaştırılması amaçlanmıştır. Devlet kurumu olanakları ile özel öğretim kurumu olanaklarının karşılaştırılması amacı ile kurum farklılıklarının öğrencilerin merkezi sınavlardaki başarılarının üzerindeki etkileri göz önüne alınarak ilgili çalışmalar detaylandırılmıştır. Sonuç olarak devlet öğretim kurumları ve özel öğretim kurumları arasında; ebeveyn eğitim durumları, okul olanakları, merkezi sınav başarısına okul olanaklarının etkisi konularında göze çarpan önemli farklılıklara rastlanılmamıştır.
Özet (Çeviri)
In an academic sense, students are expected to gain proficiency in reading skills, development in problem solving skills, and critical thinking processes through education and training activities at school. In this research, "The education given in public institutions and private institutions; What are the effects of course hours, resources used, laboratory lessons, studies on central exams in educational institutions, and parental education levels on students' perception of success in central exams? search for an answer to the question. In this study conducted in Ankara, 24.29% (n=17) of the 70 participants were graduated from private high schools, while 75.71% (n=53) were students who graduated from public schools. As an institution that prepares students for life, the school has to provide student development in different aspects. It is seen that education is in a situation that has been going on for years, changing from parent to parent, student to student, where there is a difference of opinion, people are grouped, and the quality of education and teacher quality are discussed. In our education system, it is aimed that private and state institutions actually provide the same education with the same curriculum, within different possibilities, and accordingly, the perceptual comparison of the central exam success of the participants. In order to compare the opportunities of public institutions and private education institutions, the related studies are detailed by considering the effects of institutional differences on the success of students in central exams. As a result, between public education institutions and private education institutions; No significant differences were found in terms of parental education status, school opportunities, and the effect of school facilities on central exam success.