Müzik eğitim teknolojilerinin incelenmesi, müzik öğretmenlerinin teknoloji farkındalıkları ve teknolojiyi kullanma seviyeleri
Investigation of music education technologies, technology awareness of music teachers and levels of technology usage
  1. Tez No: 776094
  2. Yazar: MUZAFFER ATASOY
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MURAT KARABULUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
21. Yüzyıl hayatın her alanında teknolojinin etkin olduğu bir çağ olmaktadır. Hızla artan bir şekilde gelişen teknolojiye alışma süreci ve erişim kolaylığı, kişilerin hayat tarzlarını, duygularını, düşünce yapılarını ve beklentilerini değiştirmektedir. Bu gelişmelere paralel olarak, teknolojik yenilikler eğitim ve öğretim alanında büyük önem kazanmaktadır. Toplumun teknolojiyi kullanma oranının artmasıyla bu teknolojilerin eğitim kurumlarının müfredatlarına dahil edilmesine yönelik beklenti de her geçen gün hızla artmaktadır. Öte yandan müzik alanında dijital ses işleme, notasyon yazılımı, müzik paylaşım platformları gibi birçok bilişim teknolojisi kullanım ortamı geliştirilmiştir. Aynı zamanda bu teknolojiler dünya üzerinde birçok kişi tarafından çok aktif bir şekilde kullanılmaktadır. Bu durum bilişim teknolojilerinin müzik eğitimine entegrasyonunu zorunlu hale getirmektedir. Yapılan çalışmada müzik eğitim ve öğretiminde bilişim teknolojilerinin yerini incelemek amaçlı araştırmalar ortaya konulmuştur. Öncelikle literatürde konu üzerine araştırma yapmış ve farkındalık oluşturmuş birçok kaynak incelenmiştir. Akabinde müzik, eğitim ve müzik eğitimi alanında geliştirilmiş olan bilişim teknolojileri;“Müzik Notasyon Yazılımları”,“Dijital Ses ve Görüntü İşleme Yazılımları”,“Müzik Eğitim Programları ve Çevrimiçi Müzik Eğitimi Platformları”,“Müzik Eseri ve Materyalleri Paylaşım Platformları”ve“Genel Eğitim Teknolojileri”başlıkları altında gruplandırılarak açıklanmıştır. Bir sonraki başlıkta müzik eğitimi alanında gelişen bu teknolojiler üzerine müzik öğretmenlerinin teknolojik farkındalıkları, yetkinlikleri, yeterlilikleri, teknolojiyi kullanma seviyeleri ve teknolojinin müzik eğitiminde kullanımı üzerine görüşleri hakkında bir araştırma yapılmıştır. Bu kapsamda müzik öğretmenlerine, bilgi teknolojileri farkındalıklarını ve kullanım durumlarını ölçen bir anket uygulanmıştır. Sonuç olarak uygulanan anket doğrultusunda müzik öğretmenlerinin teknolojik farkındalık seviyelerinin arttıkça kullanım durumlarında da gözle görülür bir artış olduğu istatistiksel olarak kanıtlanmıştır. Tüm bu araştırmalar bilgi teknolojilerinin müzik eğitimine entegre edilmesinin çok önemli bir yere sahip olduğunu ortaya çıkarmıştır.
Özet (Çeviri)
The 21st century is an era in which technology is effective in every aspect of life. The process of getting used to the rapidly developing technology and the ease of access change people's lifestyles, emotions, mindsets and expectations. In parallel with these developments, technological innovations gain great importance in the field of education and training.With the increase in use of technology by the society, the expectation for the inclusion of these technologies in the curricula of educational institutions is increasing day by day. On the other hand, many information technology usage environments such as digital sound processing, notation software, music sharing platforms have been developed in the field of music. At the same time, these technologies are used very actively by many people around the world. This situation necessitates integration of information technologies into music education. In this study, research has been put forward to examine place of information technologies in music education and training. First of all, many sources that have done research on subject and created awareness in literature have been examined. Subsequently, information technologies developed in the field of music, education and music education are grouped and explained under headings of“Music Notation Software”,“Digital Audio and Video Processing Software”,“Music Education Programs and Online Music Education Platforms”,“Music Works and Materials Sharing Platforms”and“General Education Technologies”. In the next section, a questionnaire was conducted among music teachers to understand their technological awareness, competencies, level of technology usage and their views on useage of technology in music education. As a result, according to questionnaire applied, it has been statistically proven that there is a noticeable increase in use technology as music teachers' technological awareness levels increase. All these researches have revealed that integration of information technologies into music education is a very important aspect.