Hikâyelendirme tekniğinin öğrencilerin insan ve çevre ünitesi akademik başarılarına, motivasyonlarına ve okuduğunu anlama becerilerine etkisinin incelenmesi
The effect of the storytelling technique on the academic achievement, motivation and reading comprehension skills of the students
  1. Tez No: 776106
  2. Yazar: BÜŞRA ÇADIR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE NESİBE ÖNDER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Geçmişten günümüze kadar her çağda hikâyeler kullanılmıştır. Kimi zaman çocukların uyku saatlerinin bir parçası olan hikâyeler yetişkin olan bizlerin de edebi bir tür olarak hayatlarımızın bir parçasıdır. Bunun yanı sıra hikâyeler eğitim öğretimde konu ve kavramların öğretilmesinde öğretim tekniği olarak kullanılmaktadır. Bu çalışmanın amacı insan ve çevre ünitesinin öğretilmesinde hikâyelendirme tekniğinin öğrencilerin akademik başarılarına, fene karşı motivasyonlarına ve okuduğunu anlama becerilerine etkisinin incelenmesidir. Araştırma yarı deneysel desende yürütülmüştür. Belirlenen amaç doğrultusunda araştırma 2021-2022 eğitim öğretim yılında Kilis ilinde bir devlet ortaokulunda öğrenim gören 5. sınıf öğrencileri ile yürütülmüştür. Seçkisiz atama yöntemi ile gruplar belirlenmiş ve 27 öğrenci deney grubunu, 28 öğrenci ise kontrol grubunu oluşturmuştur. Deney grubu öğrencileri ile araştırmacı tarafından geliştirilen hikâyelerle hikâyelendirme tekniği kullanılırken, kontrol grubunda öğretim programının ve ders kitabının sunduğu etkinliklerle dersler işlenmiştir. Araştırmada veri toplama aracı olarak Çevre Başarı Testi (ÇBT), Fen Öğrenmeye Yönelik Motivasyon Ölçeği, Okuduğunu Anlama ve Çözümleme Becerileri Ölçeği ön test ve son test olarak uygulanmıştır. Elde edilen veriler SPSS 26 paket programı kullanılarak değerlendirilmiştir. Çalışmanın sonucunda deney grubu ile kontrol grubu fen başarısı açısından deney grubu lehine anlamlı fark ortaya çıkmıştır. Fen öğrenmeye yönelik motivasyon ölçeğinden alınan puanlar incelendiğinde, deney ve kontrol grupları arasında anlamlı bir farka ulaşılamamıştır. Okuduğunu anlama ve çözümleme becerileri ölçeklerinden alınan puanlar incelendiğinde ise, deney grubu ön test ile son test puanları arasında son test lehine anlamlı bir fark ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
From the past to the present, stories have been used in every age. Stories, which are sometimes a part of children's bedtime, are also a part of our lives as a literary genre as adults. In addition, stories are used as a teaching technique in teaching subjects and concepts in education. The aim of this study is to examine the effect of storytelling technique on students' academic achievement, motivation towards science and reading comprehension skills in teaching the human and environment unit. The research was carried out in a quasi-experimental design. In line with the determined purpose, the research was carried out with 8th grade students studying at a public secondary school in Kilis in the 2021-2022 academic year. Groups were determined by the random assignment method and 27 students formed the experimental group and 28 students formed the control group. While the technique of narration with stories developed by the researcher was used with the students in the experimental group, the lessons were taught with the activities offered by the curriculum and the textbook in the control group. In the research, a pre-test and post-test were applied for Environmental Achievement Test (CBT), Motivation Scale for Learning Science, Reading Comprehension and Analysis Skills Scale as data collegtion tools. The data obtained were evaluated using the SPSS 26 package program. As a result of the study, there was a significant difference in favor of the experimental group in terms of science achievement of the experimental group and the control group. When the scores obtained from the motivation scale for learning science were examined, no significant difference was found between the experimental and control groups. When the scores obtained from the reading comprehension and decoding skills scales were examined, a significant difference emerged between the pre-test and post-test of the experimental group in favor of the posttest.