Lise öğrencilerinin su kaynaklarının kullanımına yönelik farkındalık ve davranışlarının incelenmesi
Investigation of high school students' awareness and behaviors regarding the use of water resources
  1. Tez No: 776112
  2. Yazar: BETÜL ÜNAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN ÇİMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu çalışmanın amacı lise öğrencilerinin su kaynaklarının kullanımına yönelik farkındalık ve davranışlarının saptanmasıdır. Çalışma grubunu farklı okul türlerinde ve lise düzeyinde eğitim görmekte olan öğrenciler oluşturmaktadır. Gerçekleştirilen araştırmada nicel boyutun saptanması için 5'li likert tipinde“Lise Öğrencilerinin Su Kaynaklarının Kullanımına Yönelik Farkındalık ve Davranışlarının İncelenmesi'ne İlişkin Algı Ölçeği”geliştirilmiş, nitel boyut için ise yarı yapılandırılmış görüşme tekniğinden faydalanılmıştır. Toplanan nicel veriler SPSS programı yardımıyla analiz edilirken görüşme sorularından elde edilen veriler için içerik analizi yapılmıştır. Ölçek uygunluğunun saptanması için Cronbach-alpha ve faktör analizi testleri yapılmıştır. Farkındalık ve davranış boyutları cinsiyet, yaş, sınıf düzeyi, okul türü, çevre ilgi düzeyi değişkenlerine göre incelenmiştir. Elde edilen veriler doğrultusunda cinsiyet değişkenine göre anlamlı bir farklılık saptanmamıştır. Buna karşılık yaş, sınıf düzeyi, okul türü, çevre ilgi düzeyleri değişkenleri için anlamlı bir farklılık olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the awareness and behaviors of high school students towards the use of water resources. The study group consists of students studying at different school types and high school level. In the research carried out, a 5-point Likert- type“Perception Scale for Examination of High School Students' Awareness and Behaviors of the Use of Water Resources”was developed to determine the quantitative dimension, and semi-structured interview technique was used for the qualitative dimension. While the collected quantitative data were analyzed with the help of SPSS program, content analysis was performed for the data obtained from the interview questions. Cronbach-alpha and factor analysis tests were performed to determine the scale's suitability. Awareness and behavior dimensions were examined according to the variables of gender, age, grade level, school type, and environmental interest level. According to the data obtained, no significant difference was found according to the gender variable. On the other hand, it was concluded that there was a significant difference for the variables of age, class level, school type, and environmental interest levels.