Yüksek miyopisi olan hastalarda uyguladığımız iris kıskaçlı ve açı destekli fakik ön kamara lensi sonuçlarını değerlendirmek
To evaluate the results of iris claw and angle support phakic anterior chamber lenses in patients with high myopia
  1. Tez No: 776395
  2. Yazar: AYŞİN TUBA KAPLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. LEVENT AKÇAY
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Dr. Lütfi Kırdar Kartal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Amaç: Yüksek miyopisi olan hastalarda uyguladığımız iris kıskaçlı ve açı destekli fakik ön kamara lensi sonuçlarını değerlendirmek. Gereç ve Yöntem: Şubat 2005 - Aralk 2007 tarihleri arasında, SB. Dr. Lütfi Kırdar Kartal Eğitim ve Araştırma Hastanesi 1.Göz Klinigi'ne başvuran ve yüksek miyopisi bulunan, gözlük, kontakt lens veya diğer cerrahi yöntemlerden faydalanamayan 59 hastanın 117 gözü çalışmaya alındı. Yaş ortalaması 29.1 ± 7.1 ( 19 ile 45 yıl arası ) yıl olan 34 hastanın 68 gözüne iris kıskaçlı Artiflex / Veriflex GİL ve yaş ortalaması 30.8 ± 5.4 ( 22 ile 40 yıl arası) yıl olan 25 hastanın 49 gözüne ise açı destekli I Care GiL yerleştirildi. Ameliyat sonrası hastalar refraksiyon değerleri, görme keskinliği, endotel hücre sayiları ve gelişen komplikasyonlar açısından değerlendirildi. Bulgular: Ameliyat sonrasi 3.yılda iris kıskaçlı ve açı destekli GiL yerleştirilen hastaların ortalama sferik değerleri sırasıyla -0.53±0.78, - 1.22±1.41 ; silindirik degerleri - 1.27 ± 0.38, -1.42±0.59 ve sferik eşdeğerleri -1.12 ±0.79 , -1.7 ± 0.64 olarak tesbit edildi. Ameliyat sonrası iris kıskaçlı GiL grubunda monoküler düzeltmesiz uzak görme keskinliği ortalaması logMAR 1.44 ± 0.21, monoküler düzeltilmiş en iyi görme keskinliği ortalaması logMAR 0.35 ± 0.13 olarak bulundu. Açı destekli GiL grubunda ise monoküler düzeltmesiz uzak görme keskinliği ortalaması logMAR 49 ± 0.13, monoküler düzeltilmiş en iyi görme keskinliği ortalamasi logMAR 0.28 ± 0.14 olarak bulundu. Ameliyat sonrasi iris kıskaçlı GiL grubunda düzeltilmiş en iyi görme keskinliğinde 10 hastada (% 14.70) değişiklik olmazken , 57 hastada (% 83.87 ) en az 1 sıra artış, 1 hastada (% 1.47 ) ise 2 sıra azalma saptandı. Açı destekli GiL grubunda ise düzeltilmiş en iyi görme keskinliğinde 4 hastada (% 8.16 ) değişiklik olmazken 44 hastada (% 89.79 ) en az 1 sıra artış, 1 hastada (% 2.04) ise 6 sıra azalma saptandı. Ameliyat sonrasi 3. yılda santral korneal endotel sayı ortalamaları sırasyla 2568±338 hc/mm², 2308 + 203 hc/mm², santral endotel hücre kaybı oranı % 9.86 ve % 10.75 olarak bulundu. Ameliyat sonrası iris kiskaçlı GiL grubunda 1 hastada (%1.4) 3.ayda koroid neovaskülarizasyonu, açı destekli GiL grubunda ise 1. ayda 1 hastada (%2.04) retina dekolmanı tespit edildi. Sonuç: Yüksek miyopisi olan hastalarda uyguladığımız her iki fakik ön kamara lensi ile refraksiyon, görme keskinliği ve hasta konforu açısından oldukça tatminkar sonuçlar alındı.
Özet (Çeviri)
Objective: To evaluate the results of iris claw and angle support phakic anterior chamber lenses in patients with high myopia. Materials and Methods: Between February 2005 - December 2007, 117 eyes of 59 patients who applied to the 1st Eye Clinic of SB. Dr. Lütfi Kırdar Kartal Training and Research Hospital and had high myopia and could not benefit from glasses, contact lenses or other surgical methods were included in the study. Artiflex / Veriflex iris claw IOL was placed in 68 eyes of 34 patients with a mean age of 29.1 ± 7.1 years (between 19 and 45 years), and an angle-supported I Care IOL was placed in 49 eyes of 25 patients with a mean age of 30.8 ± 5.4 years (between 22 and 40 years). Postoperatively, patients were evaluated in terms of refraction values, visual acuity, endothelial cell counts and complications. Results: The mean spherical values of patients with iris claw and angle-supported IOL placed at the 3rd postoperative year were -0.53±0.78, -1.22±1.41, respectively; cylindrical values were determined as -1.27 ± 0.38, -1.42±0.59 and spherical equivalents as -1.12 ±0.79 , -1.7 ± 0.64. The mean uncorrected distance visual acuity without monocular correction was logMAR 1.44 ± 0.21 and the mean monocular corrected best visual acuity was logMAR 0.35 ± 0.13 in the postoperative iris-claw IOL group. In the angle-supported IOL group, the mean monocular uncorrected distance visual acuity was logMAR 49 ± 0.13, and the mean monocular corrected best visual acuity was logMAR 0.28 ± 0.14. While there was no change in the best corrected visual acuity in 10 patients (14.70%) in the postoperative iris-claw IOL group, at least 1 line increase in 57 patients (83.87%), and 2 lines decrease in 1 patient (1.47%). In the angle-supported IOL group, there was no change in the best corrected visual acuity in 4 patients (8.16%), but at least 1 line increase in 44 patients (89.79%) and 6 lines decrease in 1 patient (2.04%). The mean central corneal endothelial number was 2568±338 hc/mm², 2308 + 203 hc/mm², and the central endothelial cell loss rate was 9.86% and 10.75%, respectively, at the 3rd postoperative year. After surgery, choroidal neovascularization was detected in 1 patient (1.4%) in the iris-claw IOL group at 3 months, and retinal detachment was detected in 1 patient (2.04%) in the angle-supported IOL group at 1 month. Conclusion: Very satisfactory results were obtained in terms of refraction, visual acuity and patient comfort with both phakic anterior chamber lenses that we applied in patients with high myopia.