Kadına yönelik şiddet ile mücadelede kadın sivil toplum kuruluşları ve feminist politika
Women's organizations in fighting violence against women and feminist policy
- Tez No: 776547
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BELMA TOKUROĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Siyaset ve Sosyal Bilimler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 237
Özet
Bu çalışmanın amacını kadına yönelik şiddet, şiddete yönelik politikaların oluşmasında kadın STK' ların rolü ve feminist politikalar oluşturmaktadır. Çalışma Türkiye'de kadına yönelik şiddeti sivil toplumun bir temsilcisi olan sivil toplum kuruluşlarının nasıl algıladıkları ve nasıl bir feminist politika oluşturduklarını kadın sivil toplum kuruluşları özelinde incelemektir. Araştırmanın yöntemi nitel araştırmadır. Araştırmanın verileri, Türkiye'de özellikle kadına yönelik şiddet özelinde faaliyet gösteren yedi kadın sivil toplum kuruluşunun temsilcileri ile yapılan derinlemesine görüşmelerden elde edilmiştir. Derinlemesine görüşmelerden elde edilen bilgiler ile kadın sivil toplum temsilcilerinin kadına yönelik şiddeti nasıl anlamlandırdıkları, kadına şiddetin nedenleri olarak neleri düşündükleri, son yıllarda daha görünür olmasını neye bağladıkları, aile kurumunun bu şiddet üzerindeki etkileri, şiddeti önleme noktasında ne gibi çalışmalar yaptıkları ve politika yapıcılar üzerinde bu konu hakkındaki etkileri ve iletişimleri analiz edilmiştir. Analize göre; Türkiye'de kadına yönelik şiddetin toplumsal cinsiyet eşitsizliği nedeniyle var olduğu, sivil toplum kuruluşlarının bu konuda kadınları bilinçlendirme mücadelesi içinde oldukları, politika yapıcıların belirli yasal ve hukuksal düzenlemeler yaptıkları ancak yasadaki hedeflerin tam gerçekleşebilmesi adına uygulamada aksaklıkların ve eksikliklerin olduğu temel sonuçlarına ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study focuses on violence against women, the role of women's organizations in the formulation of policies for violence against women, and feminist policies. How violence against women in Turkey is perceived by civil society organizations as part of civil society and how feminist policies are formulated by them were investigated with a focus on women's civil society organizations. This is a qualitative study. The data were collected from the in-depth interviews with representatives of seven women's civil society organizations that particularly deal with violence against women in Turkey. The data collected from the in-depth interviews were used to analyze how women's organizations made sense of violence against women, what they saw as reasons for violence against women, how they explained the increased visibility of this violence in recent years, what works they conducted regarding the effect of family on this violence, and how to prevent violence, and how they interacted and communicated with policy makers on this issue. As a result of the analysis, it was found that violence against women in Turkey can be attributable to gender inequality, and civil society organizations are working to raise awareness of women in this regard, and policy makers introduce certain legal arrangements, but there are gaps and defects in realizing the legal goals in practice.